Virtuosi di Mikulov a česká hudba

Pěvecký sbor se věnuje studiu a interpretaci české hudby

Pěvecký sbor Virtuosi di Mikulov, který v příštím roce dovrší 15 let své činnosti, věnuje po celou dobu své existence výraznou pozornost interpretaci hudby českých autorů. Připomeňme četné úpravy lidových písní z počátků jeho činnosti, připomeňme Janáčkovy Ukvalské písně, které dodnes patří k jejich kmenovému repertoáru, připomeňme Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby.

Postupem doby se na jejich programu začala objevovat další umělecky závažná díla. Zde uveďme alespoň opakované provedení Dvořákova Te Deum, Janáčkovu Glagolskou mši a Dvořákovu kantátu Svatební košile.

Je asi vhodné připomenout, že mnozí čeští skladatelé píší svá díla na latinský či staroslověnský text. Například Věruju brněnského autora Petera Grahama v podání VdM se stalo nejuváděnějším vokálním dílem tohoto soudobého českého komponisty.

Návštěvníci koncertů mikulovských Virtuosi vědí, že tam pravidelně vystupují hosté. I oni uvádějí díla českých autorů, a velmi často i lidové písně. Také sopranistka opery Moravského divadla v Olomouci Hana Kostelecká uvedla dokonce na jarním koncertě VdM výběr z cyklu Jana Masaryka Národní písně. Pro starší posluchačskou generaci to byla příjemná reminiscence, ale pro mladé návštěvníky koncertu to byl objev. Vždyť oni písně jako Teče voda, teče, nebo Ach synku, synku, vůbec neznají.

V této sezóně studují VdM kantátu Bedřicha Smetany na slova Jindřicha Jana Marka z Hvězdy Česká píseň. Její nejznámější 4. část uvedou na letošní Kampanile. K spoluúčinkování na provedení tohoto stěžejního díla Smetanovy kantátové tvorby  byli přizváni Hodonínským symfonickým orchestrem a Hodonínským smíšeným sborem. Snad se podaří získat finanční prostředky na to, aby toto dílo mohlo být na podzim v plném lesku uvedeno i v Mikulově.

Na jaro 2011 připravují Misu solemnis českého skladatele Zdeňka Pololáníka. Dílo bude uvedeno na koncertě v Besedním domě v Brně. Pravděpodobnost, že by mohlo být uvedeno v Mikulově je velice malá, protože zaplatit velký symfonický orchestr (Moravskou filharmonii Olomouc) je mimo možnosti mikulovského sboru.

Přesto se mikulovské publikum má na co těšit i v oblasti české hudby.

Mgr. Svatopluk Vrbka