Na líbánkách u lidožroutů 

Ve čtvrtek 29. 11. proběhne v Městském kině v Mikulově výjimečná projekce dokumentu Archa světel a stínů za účasti režiséra filmu Jana Svatoše. Film, na němž tvůrci pracovali deset let, pro diváky znovuobjevuje fascinující příběh. V pátek se seznámili, v neděli měli svatbu. Před hněvem rodičů museli utéci z domova, a tak se na líbánky vydali k lidožroutům. Přišli o iluze, o kameru a málem i o život. Tam, kde by se jiní vzdali, nasadili američtí filmaři Martin a Osa Johnsonovi své životy, aby odvyprávěli svědectví o mizející divočině.

Dokument odkrývá zcela zapomenutý příběh z éry počátků kinematografie a vypráví nejen o lásce na první pohled, ale i o odvaze, o předsudcích a o střetu umělecké svobody s Hollywoodem. Dílo Martina a Osy fascinovalo kdysi nejen širokou veřejnost, ale i osobnosti jako E. Hemingwaye, Ch. Chaplina nebo britskou královskou rodinu. Jejich příběh je autentickým otiskem doby, kdy samotné filmování v Africe bylo nebezpečnější než šelmy a malárie a kdy fotografovat znamenalo riskovat, v lepším případě neúspěch, v horším i svůj život.

Srdečně zveme všechny milovníky divočiny, dobrodružství, ale i kouzla stříbrného plátna na výjimečný film a výjimečné setkání.

Petr Šesták

archa svetel