Příměstské tábory hlídadaly i bavily

Je otázkou k zamyšlení pro pedagogy a volnočasové organizace, proč stoupá zájem rodičů i starších dětí o příměstské tábory, které v posledních letech válcují i tradiční tábory pobytové. Nejinak tomu bylo o letošních prázdninách v Mikulově. Všechny příměstské tábory praskaly ve švech. Občanské sdružení 7 DNÍ nabízelo dva z nich – stále oblíbený římanský a pro velký zájem opakovaný divadelní tábor. Celkem se jich zúčastnilo téměř čtyřicet dětí ve věku pět až třináct let, kterým se věnovalo osm vedoucích a instruktorů.

 

„Příměstský římanský tábor je naší stálicí už třetí rok. Máme dokonce několik udatných bojovníků, kteří se účastní pravidelně a nevadí jim, že si vždy vyrábějí nový štít, meč a tuniku. Letos jsme výrobu obohatili o helmu. Vyvrcholením tábora byl jako vždy boj pod velením Římanů Entise a Magnuse ze skupiny historického šermu Marcomania a přespání v tělocvičně školy,“ popsala náplň tábora místopředsedkyně sdružení Lucie Prochásková. Kromě toho malí Římané vyrazili také na pochod k valtické Rajstně, hráli venku běhací hry a když pršelo, rozložili si ležení u deskovek. Videa z jejich výcviku i bojůvek můžete zhlédnout na YouTube – kanál uživatele sedmdni.

mansk_bojov_jednotka_nastoupena_foto_JF

 

O týden později se děti s vedoucími přestěhovaly do učebny CEV Pálava, kde se pustily do vymýšlení příběhů a připravování divadelních představení na téma „Ze života čarodějnic“. „Vznikly čtyři skupinky. Každá pracovala na vlastním autorském příběhu od prvního nápadu přes sepsání, rozkreslení, výrobu kulis a kostýmů, nácvik až k pátečnímu představení, na které přišla do kina padesátka diváků – rodičů a sourozenců našich účastníků. Děti si za týden opravdu mákly a přitom se i bavily,“ přiblížila táborové dění instruktorka Šárka Šubová. Čarodějky i čarodějové kromě toho navštívili výstavu Igráček, svezli se na koníkovi jedné z maminek, malovali si na tvář, hráli běhací hry, pořádně promokli na výletě do Klentnice a na pohádce o čarodějnickém učni se učili, co má obsahovat správný příběh. Fotky z tábora najdete ve fotogalerii na www.7dni-mikulov.cz.

 

Tma_letonho_tbora_znlo_Ze_ivota_arodjnic._foto_JF

Velký dík patří organizacím i rodičům, kteří umožnili konání příměstských táborů – ZŠ Valtická Mikulov, CEV Pálava a Správa CHKO Pálava nebo podpořili akci jinak. „Největší poděkování zaslouží především vedoucí a instruktoři. Ti se dětem věnují zadarmo a ve svém volném čase, který by samozřejmě mohli strávit s vlastními kamarády nebo na brigádách jako většina jejich vrstevníků. Nadšení dětí a spokojenost rodičů je pro ně pak největším oceněním a motivací do další práce,“ uzavřela úspěšné léto předsedkyně 7 DNÍ Jiřina Falková.

- 7 DNÍ -