Do Afriky za sebepoznáním
Mikulovská městská knihovna přivítá ve středu 12. února cestovatele, fotografa a dobrodruha PhDr. Karla Báťu. Beseda „Do Afriky za sebepoznáním“ začíná v 17 hodin.
PhDr. Karel Báťa složil v roce 2009 rigorózní zkoušku na Fakultě sociálních věd UK, Institutu ekonomických studií. Vzdělání do značné míry ovlivnilo i jeho náhled na lidi a země, do kterých cestuje.
Odkud pocházíte?
„Narodil jsem se v Karlových Varech a doposud tu žiju. Pracuju v rodinném podniku jako ekonomický manažer lázeňských hotelů.“
Kolik zemí jste doposud navštívil? Co v nich hledáte a nacházíte?
„Zatím jsem navštívil více než 115 zemí světa. Cestování je pro mě vášeň. Na cestách opouštím staré stereotypy. Opouštím bezpečí domova a otevírám se neznámému. Zvu tím do života často i nebezpečné a extrémní situace. Interakcí s novým prostředím čelím svým strachům a lépe tak poznávám sám sebe. Cizí země a cizí lidé mi slouží jako zrcadlo, které mi ukazuje skryté části mé duše.“
Další vaší vášní je jóga a sport. Jak se to dá skloubit s cestováním?
„Od roku 2005 se zabývám různými formami jógy, čchi-kungu a vnitřní práce spojené s poznáváním své vědomé i nevědomé mysli. Po intelektuální stránce se zajímám o různé duchovní, filozofické a náboženské pohledy na život, kde teorii z knih testuji v praxi během kontaktu s lidmi různých vyznání během svých cest. Ve svém životě se též hodně zabývám sportem a různými formami pohybu. V roce 2013 jsem při několikatýdenním treku v Himálaji vystoupal až do výšky 5500 m n. m. a v roce 2014 uběhl za polárním kruhem maraton.“
V loňském roce jste vydal knihu s názvem Do Afriky za sebepoznáním. Můžete nám ji přiblížit?
„Naleznete zde povídání o cestách do zemí Afriky – Mauritánie, Sudán, Lesotho, Džibuti, Madagaskar, Namibie, Botswana a jiné. Na besedě v knihovně se se mnou můžete vydat na výpravu na vzrušující safari, k prameni Modrého Nilu, objevovat kulturní bohatství Sudánu a Etiopie. Prožijete se mnou noci v poušti pod hvězdnou oblohou, kde jsem se cítil daleko lépe než v luxusním hotelu. Dozvíte se, že v zemích, do kterých vládní organizace zakazují či nedoporučují vstoupit, můžeš potkat ty nejvřelejší obyvatele. Zažijete se mnou zkoušku trpělivosti při čekání na dopravní prostředek či vyřízení imigračních formalit.“
Ilona Salajková, ředitelka MěK Mikulov