Městský úřad Mikulov. Seznamte se, prosím! 

Na stránkách Zpravodaje města Mikulov vám budeme v nadcházejících měsících představovat jednotlivé odbory Městského úřadu Mikulov. Přiblížíme vám náplň jejich činnosti, personální obsazení, prozradíme i něco ze zákulisí fungování úřadu.

Nejdříve jsme vyzpovídali tajemníka úřadu JUDr. Jiřího Večeřu.

večera

Prozraďte na úvod čtenářům něco o sobě.
„Pocházím z Měřína na Vysočině, nicméně zde na jihu Moravy žiji více než čtyřicet roků. Nejdříve v Břeclavi a nyní již sedmnáct roků v Mikulově. Prakticky celý profesní život pracuji ve veřejné správě, a to na Okresním úřadě v Břeclavi, krátce na Ministerstvu vnitra a od roku 2001 v Mikulově. Ve volném čase se věnuji především rodině, baví mě rekreační cyklistika, nordic walking a plavání.“

Co je vlastně náplní práce tajemníka? Co děláte, čím se zabýváte, jaké máte úkoly?
„Tajemníka městského úřadu jmenuje do funkce starosta s předchozím souhlasem ředitele krajského úřadu. Takže to není funkce volená. Tajemník zajišťuje výkon přenesené působnosti, tedy tzv. výkon státní správy, dále plní úkoly, které mu uloží zastupitelstvo, rada nebo starosta, plní úkoly statutárního orgánu zaměstnavatele ve vztahu k zaměstnancům zařazeným do městského úřadu, tj. např. vznik pracovního poměru a jeho ukončení, stanovení platu zaměstnancům atd. Nerozhoduje však o všem, co se týká městského úřadu. Například strukturu úřadu a počet jeho zaměstnanců stanoví rada města a vedoucího odboru může jmenovat pouze po předchozím souhlasu rady.

Samozřejmě, že tajemník by měl být schopen komunikovat jak se zaměstnanci, tak se zastupiteli, efektivně řešit problémy v činnosti úřadu i případné stížnosti.“

A nyní již k samotnému fungování Městského úřadu Mikulov? Jaká je jeho struktura?
„V čele úřadu stojí starosta, dále jsou součástí úřadu dvě místostarostky, které řeší oblasti samostatné působnosti města, kterými je pověřilo zastupitelstvo a v případě nepřítomnosti starosty jej zastupují v pořadí místostarostka Leona Alexová a místostarostka Sylva Chludilová. Tajemník je vedoucím úřadu v pracovně prvních vztazích. Dále se úřad člení na sedm útvarů, nazývaných především odbory. Jsou to odbor finanční, odbor majetkoprávní, odbor stavební a životního prostředí, odbor organizační a vnitřních věcí, odbor sociálních věcí, odbor rozvoje a živnostenského podnikání a sekretariát tajemníka.“ 

Kolik má nyní zaměstnanců?
„V současné době má městský úřad radou města stanovených šestasedmdesár zaměstnanců. Počet zaměstnanců úřadu se v posledních deseti letech měnil s ohledem na potřeby města a rozvoj města a jeho správního obvodu, coby úřadu města s rozšířenou působností. Vliv na počet zaměstnanců mají také časté změny zákonů a následná opatření příslušných orgánů o navýšení zaměstnanců na určitých úsecích přenesené působnosti. V poslední době to byl například úřad územního plánování, orgán sociálněprávní ochrany dětí nebo pracovník zajišťující opatrovnictví. Dlužno říci, že na tyto místa navíc město obdrželo ze státního rozpočtu finanční prostředky.“

Před pár lety byl na městský úřad a jeho chod dělán audit? Jak dopadl?
„To bylo v roce 2012, kdy byl realizován projekt ‚Zefektivnění činnosti Městského úřadu Mikulovʻ. Po provedené analýze bylo konstatováno, že úřad je řízen efektivně. Nicméně jsem vnímal, že je to správná chvíle pro případnou optimalizaci zejména struktury úřadu. Došlo tedy k úpravě organizační struktury úřadu. Přesuny a spojením agend a v neposlední řadě personálními změnami došlo ke snížení počtu odborů z deseti na sedm a současně ke snížení počtu zaměstnanců.“

Jak se úředníci vzdělávají například v odborných, komunikačních, jazykových dovednostech?
„Našim úředníkům ukládá povinnost se vzdělávat přímo zákon. Nově přijatý úředník je povinen absolvovat vstupní vzdělávání. Pokud vykonává odborné činností určené zvláštním právním předpisem, pak je povinen složit zkoušku odborné způsobilosti nejpozději do osmnácti měsíců od nástupu. Jinak jsou úředníci povinni absolvovat v průběhu tří let minimálně osmnáct dní průběžného vzdělávání u vzdělávacích institucí, které mají kurzy akreditované ministerstvem vnitra v případě sociálních pracovníků ministerstvem práce a sociálních věcí. Toto vzdělávání je povětšinou zaměřeno odborně na výkon konkrétních agend, ale může být i o komunikačních dovednostech.“

Co nejvíce komplikuje činnost městského úřadu? Je to administrativní zátěž a byrokracie?
„Výrazně cítíme nedostatek odborníků na trhu práce zejména v oborech stavebního řízení, územního plánování, investiční výstavby, sociální práce, projektového managementu. Dále jsou problémem časté změny zákonů, chybějící nebo nedostatečný výklad problematických ustanovení a dle mého názoru i nedostatečná a nejednotná metodika nadřízených orgánů. Změny zákonů navíc obvykle nevedou k zjednodušení postupů a někdy postrádají logiku. Náš úředník, který rozhoduje v prvním stupni je v přímém kontaktu s občany a účastníky řízení, musí vysvětlovat, proč zákon vyžaduje to, či ono. Je zkrátka v první linii. Což je jistě psychicky náročné a může být i stresující. Ale na druhou stranu je to práce jako každá jiná a naši úředníci jsou povinni ji zvládat a v drtivé většině zvládají, za což jim děkuji.“

Mikulov je město III. typu? Co to přesně znamená?
„Přesně se to nazývá obec (město) s rozšířenou působností. Tyto obce vznikly ze zákona v roce 2003 a převzaly větší část činností tehdy zrušených okresních úřadů. Znamená to, že město Mikulov vykonává tzv. přenesenou působnost (státní správu) i pro jiné obce v území, které je stanoveno vyhláškou ministerstva vnitra. V případě Mikulova je to sedmnáct obcí s téměř dvaceti tisíci obyvateli.“

 Ptala se Jitka Sobotková