Liechtensteini v mikulovském muzeu - otevření nové výstavní sezóny
Pozvánka na výstavu do muzea
Otevření nové výstavní sezóny bude v Regionální muzeu v Mikulově v režii rodu Liechtensteinů. V roce 2012 si totiž připomínáme tři sta let od smrti knížete Jana Adama I. Liechtensteina (1657–1712), velké postavy tohoto knížecího rodu a zakladatele novodobého Lichtenštejnského knížectví.
U příležitosti tohoto výročí je v prostorách mikulovského zámku pořádána výstava nesoucí jméno zmíněného knížete s podtitulem „Ekonom, politik a mecenáš“. Jako schopný hospodář se Jan Adam I. ukázal hned poté, co po smrti svého otce Karla Eusebia z Liechtensteina v roce 1684 převzal vládu nad liechtensteinským dominiem. Protože po svém otci zdědil ohromný dluh, musel na svých panstvích provést radikální hospodářské reformy. A nejen, že se mu za poměrně krátkou dobu podařilo stabilizovat rodové finance, ale záhy mohl dokonce investovat do nákupu dalších panství (na Moravě například panství Šternberk či Hodonín). Zásadním pro zvýšení prestiže rodu Liechtensteinů se však ukázalo získání římskoněmeckých hrabství Schellenberg a Vaduz, které Jan Adam I. koupil v roce 1699, resp. 1712. Spojením obou hrabství a jejich povýšením vzniklo pak v roce 1719 dnešní Lichtenštejnské knížectví a Liechtensteinové získali statut suverénních říšských knížat s vlastním samostatným hlasem na říšskoněmeckém sněmu.
Jan Adam I. byl úspěšný také jako politik. Ve svých třiceti letech se stal císařským komořím a tajným radou. V roce 1693 mu byl udělen Řád zlatého rouna a císařem Leopoldem I. byl přizván k řešení finančních problémů jeho komorních panství. Stal se předsedou komise, která měla zkontrolovat dluhy císaře a reformovat fungování a zdroje dvorské komory. Jan Adam I. z Liechtensteina proslul rovněž jako milovník a mecenáš umění.
Byl to on, kdo nechal v Rakousku a na Moravě postavit řadu významných staveb jako například rozsáhlý zámek v Plumlově, monumentální konírny v Lednici či dva nové paláce ve Vídni: tzv. Městský (Majorátní) palác na Bankgasse a Zahradní palác na vídeňském předměstí Rossau. Seznam věhlasných umělců, kteří pro něj pracovali, sahá od architektů Johanna Bernharda Fischera z Erlachu či Domenica Martinelliho přes slavného malíře fresek Johanna Michaela Rottmayra až po portrétistu Petera van Roye.
V rámci výstavy o Janu Adamovi I. z Liechtensteina se kromě osobnosti samotného knížete představí také unikátní předměty ze 17. a 18. století vážící se nejen k postavě Jana Adama I., ale také dalších blízkých příbuzných knížete. Návštěvník bude seznámen s dějinami rodu a jeho vazbou na Mikulov, který byl nejstarší a nejdůležitější državou rodu Liechtensteinů na Moravě až do poloviny 16. století. Nedílnou součástí výstavy bude také připomínka rodových vazeb Liechtensteinů a Dietrichsteinů, tedy rodů, které se významným způsobem zapsali do dějin našeho města.
Název výstavy: Jan Adam I. z Liechtensteina (1657–1712), ekonom, politik a mecenáš
Vernisáž výstavy: 31. 3. 2012 v 16 hodin na zámku v Mikulově
Termín konání výstavy: 1. 4. – 31. 8. 2012
RMM