„Práci městské policie hodnotím velmi kladně,“ říká starosta města
Městská policie ve své výroční zprávě skládala účty za loňský rok. S jejich výsledky byli seznámeni zastupitelé na svém únorovém zasedání. Velitel Jiří Hamerník podal také detailní přehled trestné a přestupkové činnosti a vyhodnocení kamerového systému. „O dobré práci naší městské policie svědčí nejenom výsledky hodnotících zpráv, ale především, a to je nejdůležitější, kriminalita ve městě se nám opravdu snižuje,“ řekl s potěšením starosta města Rostislav Koštial. Velký podíl jak na prevenci kriminality, tak na pomoci při objasnění trestných činů a přestupků má městský kamerový dohlížecí systém. V současné době je v Mikulově devatenáct kamer. Z toho čtrnáct jich je plně otočných a pět stabilních. Hodnota celého systému se blíží k pěti milionům korun. Více než tři miliony korun se však podařilo během šesti let získat ze státních dotací, město Mikulov investovalo ze svého rozpočtu částku milion a půl. Posledně instalovaná kamera u Základní školy Valtická v listopadu loňského roku byla sponzorským darem. „Město Mikulov má k dispozici jeden z nejlépe fungujících systémů tohoto druhu v republice. A to nás opravdu těší,“ říká starosta. První kamery se v Mikulově objevily v prosinci roku 2005.
Městská policie Mikulov působí ve městě již dvacet let. V současné době má čtrnáct strážníků, kteří slouží v nepřetržitém směnném provoze. Svými zkušenostmi a letitou praxí se stali inspirací pro mnohá okolní města. „V rámci spolupráce obecních a městských policií se k nám jezdí učit a dívat se, jakých dosahujeme výsledků, strážníci okolních měst, včetně Břeclavi,“ konstatuje s potěšením starosta. V uplynulém roce do Mikulova přijeli načerpat zkušenosti také kolegové z Rakouska. „Na pozvání územního odboru Policie České republiky se k nám sjeli kolegové hned z devíti okresů,“ upřesnil velitel strážníků Jiří Hamerník.
Jedinou stinnou stránkou na fungování mikulovské městské policie jsou podle starosty finance. „Ale to je daň za to, že chceme, aby se občané i turisté u nás cítili bezpečně,“ říká Rostislav Koštial. Zároveň ho ale mrzí, že městská policie supluje svou činností práci státní policie a že stát nedává na vytváření a fungování metropolitních policií žádné prostředky. „Všechno je pak otázkou našeho rozpočtu, který je v současné době velmi složitý,“ postěžoval si starosta.
Spolupráce městské policie s místním oddělením Policie ČR je však podle jeho slov velmi dobrá. „Státní policie, tak jak je vybavená a personálně osazená v Mikulově, tak toho má taky hodně. My však chceme, aby se u nás lidé cítili bezpečně, takže vynaložené prostředky z městského rozpočtu jsou nutností,“ upřesnil první muž Mikulova.
V rozpočtu města Mikulova byla letos vyčleněna na Městskou policii částka 8,4 milionů korun. Z toho provozní náklady (výstroj, nájem, provoz automobilu a jeho leasing) činí cca 1,5 milionů korun. Nejvyšší položkou rozpočtu jsou pak mzdové náklady. „Ale i právě díky těmto nákladům na provoz vykazujeme velmi dobrých výsledků při své činnosti, která je službou pro občany i turisty a zvyšujeme tak bezpečnost ve města,“ píše se ve výroční zprávě Městské policie Mikulov za rok 2011. Důslednou činností ukládání pokut v blokovém řízení a řešením přestupků získali strážníci pro městskou pokladnu v loňském roce 2,170 milionů korun. V uplynulém roce se podařilo také díky spolupráci Městské policie Mikulov a obvodního oddělení Policie ČR snížit kriminalitu, podle počtu spáchaných trestných činů a přestupků, a zvýšit tak bezpečnost ve městě.
jich