Zámek prezentuje vize mladých architektů
Krajinu železné opony v pojetí studentů Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci představuje od úterka 24. dubna nová výstava na zámku v Mikulově.
Polní knihovna s ubytovnou, termální lázně, cyklostezka s expozicí, židovské kulturní centrum s mateřskou školou a dalších deset témat zasazených do krajiny Mikulovska vzniklo v rámci projektu Ateliéru Tomáše Pilaře a Zdeny Zedníčkové.
„Zahájili jsme ho dvoudenním workshopem v Mikulově. První den se uskutečnila přednáška novináře a spisovatele Luďka Navary, debata se starostou Rostislavem Koštialem, která nám rozšířila portfolio témat, a prezentace analýz studentů. V poledne jsme neodolali úžasnému babímu létu a porušili přesně naplánovaný program výšlapem na Svatý kopeček. Druhý den nás krajinou provázel místní rodák a pamětník novodobé historie hranice Milan Vojta,“ připomněl Tomáš Pilař.
Se Zdenou Zedníčkovou vymezil zadání projektu na prostor česko-rakouské hranice od Mikulova po Břeclav a určil několik základních témat, která obnovují a zpřístupňují pohraniční krajinu, využívají opuštěné vojenské a zemědělské objekty nebo jsou dokumentací historie železné opony a cesty za svobodou.
„Studentům jsme umožnili hledat v rámci zadání vlastní témata, někteří se na místo vraceli, prováděli další analýzy, prozkoumávali krajinu a ujasňovali si zadání. Pro mě byla řada témat, která studenti nalezli, překvapením a současně potvrzením obrovského potenciálu stále rozdělené společnosti a krajiny. V této souvislosti bych připomněl třeba bilingvální mateřskou školu či horizontální rozhlednu – expozici krajiny,“ rozvedl Pilař.
Práce jeho svěřenců podle něj připomínají bohatou multikulturní historii a zároveň představují vizi současné generace o společném životě v krajině bez hranic. V Mikulově zůstanou do 6. května. K vidění jsou denně vyjma pondělí, do konce dubna od 9 do 16 hodin, poté o hodinu déle.
Výstava se koná v rámci projektu Architektura mimo centra, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Podpořilo ho rovněž město Mikulov, Regionální muzeum v Mikulově, Moravské zemské muzeum, Konfederace politických vězňů ČR, Ústav pro studium totalitních režimů a Občanské sdružení Paměť.
DS, foto RMM