Nová výstava v obřadní síni na židovském hřbitově
Regionální muzeum v Mikulově a Židovské muzeum v Praze ve spolupráci se Spolkem přátel židovské kultury Mikulov připravilo v obřadní síni židovského hřbitova v Mikulově výstavu Děvčata z pokoje 28, L 410, Terezín. Výstava bude zahájena 4. května v 17 hodin besedou s pamětnicí, jedním z „děvčat z pokoje 28“, Annou Hanusovou Flachovou.
„Výstava vznikla péčí německé novinářky a reportérky Hannelore Brenner-Wonschick, která na základě osobních vzpomínek žen vězněných v dětství v Terezíně vydala v Německu stejnojmennou knihu, doplněnou dochovanými dokumentárními materiály,“ řekla garantka výstavy Dana Massowová z Regionálního muzea Mikulov.
V prostorách obřadní síně je na panelech srozumitelným způsobem představen život několika mladých děvčat z jednoho z dětských domovů v Terezíně v období Protektorátu Čechy
a Morava. Přibližují jejich každodenní starosti, ale i malé radosti a především silná přátelství, která na tomto místě vznikala. Seznamují návštěvníky s obsahem činností dětí v terezínských domovech, popisují výchovu a vzdělávání, které jim poskytli laskaví vychovatelé. Poslední tři panely mapují život přeživších děvčat až do dnešních dnů.
Brněnská pobočka Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze zapůjčuje v roce 2012 tuto putovní výstavu do obřadní síně židovského hřbitova v Mikulově. Během výstavy se uskuteční také několik doprovodných akcí, jež budou zahrnovat přednášky a programy pro školy.
Výstava potrvá do 31. srpna.
jich, RMM