Mikulovští ušetřili cisternu ropy
V loňském roce šlo díky recyklaci do zpětného odběru více jak sedmnáct tun elektrospotřebičů.
Občané Mikulova již několik let zodpovědně třídí elektroodpad. Nyní můžeme přesně vyčíslit, kolik elektrické energie, ropy, primárních surovin či vody díky recyklaci ušetřili ti, kteří vysloužilá elektrozařízení předali ke zpětnému odběru. Víme také, o kolik jsme snížili produkci skleníkových plynů nebo nebezpečného odpadu. Informace vycházejí ze studií neziskové společnosti ASEKOL, která pro nás zajišťuje sběr a recyklaci vytříděných elektrozařízení. Mikulov potřetí získal certifikát vypovídající nejen o přínosech třídění televizí a počítačových monitorů, ale také o významu sběru drobných spotřebičů.
Studie posoudila systém zpětného odběru televizorů, počítačových monitorů a nově také drobných spotřebičů, jako jsou mobily, notebooky nebo tiskárny. Hodnotila dopady jejich sběru, dopravy a ekologického zpracování či likvidace. Výsledky studie byly prezentovány formou spotřeby energie, surovin, emisí do ovzduší, vody a produkce odpadu.
Výsledek studie jednoznačně prokázal, že zpětný odběr elektrozařízení, i těch nejmenších, má nezanedbatelný pozitivní dopad na životní prostředí. Zpětný odběr a recyklace např. stovky mobilních telefonů uspoří tolik energie, kolik spotřebuje moderní úsporná lednice za více než 4,3 roku provozu. Naopak jediný mobil dokáže kontaminovat až 130 tisíc litrů vody.
Díky recyklaci jednoho notebooku dojde ke snížení spotřeby ropy, na kterou osobní automobil ujede téměř 100 kilometrů nebo dojde k úspoře 392 litrů pitné vody. Stejné množství je například spotřebováno při 30 cyklech myčky nádobí.
Z certifikátu Environmentálního vyúčtování společnosti ASEKOL vyplývá, že občané Mikulova v loňském roce vytřídili 474 televizí, 194 monitorů a 3 891 kg drobných spotřebičů. Tím uspořili 195,60 MWh elektřiny 8664,31 litrů ropy, 883,56 m³ vody a 8,41 tun primárních surovin. Navíc snížili emise skleníkových plynů o 44,46 tun CO2 ekv. a produkci nebezpečných odpadů o 173,79 tun.
Když si uvědomíme, že například osobní automobil vyprodukuje za rok provozu 2 tuny skleníkových plynů a jedna čtyřčlenná domácnost průměrně ročně spotřebuje 2,2 MWh elektrické energie, jsou to impozantní čísla. Proto si všichni, kteří zodpovědně třídí a přispívají tak k ochraně životního prostředí, zaslouží obrovský dík. DĚKUJEME
P. S. Víte, že v České republice se v současnosti získávají ušlechtilé kovy pouze importem a zpracováním druhotných surovin? Zásoby některých nerostných surovin, vyskytujících se na našem území, byly do značné míry vyčerpány.
Leona Žárská, OSŽP MěÚ Mikulov ve spolupráci s firmou ASEKOL