„Lidé čtou, to jsem mile překvapena. Chci ale do knihovny přivést hlavně děti a ukázat, že jsme moderní a aktivní knihovna,“ říká její nová vedoucí Ilona Salajková
Městská knihovna v Mikulově má od začátku května novou vedoucí. Výběrová komise na základě pohovorů a znalostního testu vybrala z devíti uchazečů Mgr. Ilonu Salajkovou. „I když paní Salajková nemá vzdělání knihovnického směru, tak ve výběrovém řízení prokázala základní znalosti knihovního zákona, orientaci v hospodaření organizační složky města, má také zkušenosti s organizací kulturních akcí a tematických besed. Její koncepce rozvoje knihovny výběrovou komisi zaujala,“ řekla Ingrid Klanicová, vedoucí sekretariátu tajemníka Městského úřadu Mikulov.
Ilona Salajková (44) je speciální pedagožka, působila několik let ve školství, provozuje Tajemné sklepení a je autorkou knihy Pověsti kraje pod Pálavou a Weinviertelu. Na jejich základě se nyní natáčí také filmové zpracování. Svou novou práci bere jako výzvu a věří, že knihovna se pod jejím vedením brzy stane centrem, kam budou rádi chodit nejenom dospělí čtenáři a senioři, ale především děti.
Proč jste se přihlásila do výběrového řízení?
„Mám hodně blízký vztah k literatuře a myslím, že mám dobré organizační schopnosti a nápady. Mohu nabídnout spousty aktivit a činností, které knihovna potřebuje. Chci, aby se vědělo, že jsme aktivní knihovna, že máme hodně nových knih i časopisů. A mou hlavní prioritou je přivést do knihovny děti. Zvednout je, byť na chvíli, od počítačů a představit jim knihovnu jako moderní centrum, kde získají také mnoho informací, ale především vztah k literatuře, kultuře a umění.“
Jak to chcete udělat?
„V minulosti tu byly aktivity pro děti, ale chci je ještě více rozšířit. Samozřejmě budeme vycházet vstříc školám a připravíme programy pro děti, jak pro malé čtenáře, tak pro středoškoláky, kteří si tu mohou půjčit jak „povinnou“ četbu, tak odbornou literaturu. Dětské oddělení v prvním patře knihovny bude sloužit opravdu dětem. Počítače a veřejný internet přesuneme do samostatné místnosti a v dětském oddělení tak vznikne odpočinkový koutek pro děti. Také bych chtěla využít prostor chodeb pro pořádání mini výstav a v budoucnu pořádat klubové akce, besedy.“
Plánujete vytvořit samostatnou počítačovou místnost, jaké další využití by měla mít?
„Ano. Počítače a veřejný internet v patře nebyly to nejideálnější. Knihovnice nemají přehled o uživatelích a v minulosti došlo i k odcizení části počítačů. Nová místnost s pěti počítači bude v přízemí, tam kde je nyní čítárna. Mám v plánu pořádat kurzy se zaměřením na obsluhu počítačů pro seniory.“
Jedním z vašich prvních radikálních kroků bylo vyřazování starých knih. Bylo to nutné?
„Bylo. Vím, že se to někomu může zdát nevhodné, ale knihy, které jsme likvidovaly, byly již vyřazené, některé se nepůjčovaly i patnáct, dvacet let. Celá akce byla posvěcena naším zřizovatelem, městem. Knihy, které jsme dávaly pryč, byly na takzvaném úbytkovém seznamu, ten byl vystaven na internetu k dispozici jiným knihovnám i veřejnosti, průběžně je nabízíme za symbolickou cenu nebo zdarma v knihovně. Doufejme, že alespoň některé najdou svého majitele, který ocení jejich obsah. Lidi si půjčují raději čistou, novou knihu. Vyřazování knih probíhá standardně ve všech knihovnách a je nutná i kvůli obnově knižního fondu. Jsou to knihy poškozené nebo se zastaralým obsahem. Věřte, že jich zde bylo tolik, že zaplňovaly celý sklad, sklep, schodiště a musely jsme je nechat odvézt i kvůli bezpečnosti. Byl to generální úklid, abychom se posunuli dál.
Kolik knih v knihovně nyní máte?
„Je tu na dvacet tisíc svazků. Samozřejmě, že se všechny nepůjčují. Má kolegyně Lenka Soukupová pravidelně vybírá novinky. Co do knihovny vzít má opravdu výborně zmapované. Ví, o co mají čtenáři zájem, a snaží se, aby nabídka byla pestrá.“
A kolik je čtenářů, návštěvníků knihovny?
„Denně do knihovny přijde tak 70–80 lidí, což je na městskou knihovnu opravdu hodně. Lidé čtou a to mne moc těší, jsem mile překvapena. Půjčuje se přes 100 knih denně. Čtenářů máme šest set.“
Je něco, co vás trápí?
„Bojujeme tady s prostorem, to je to nejdůležitější. Opravdu toho místa je tu moc málo, knižních novinek přibývá a i to, že je knihovna na patro, není nejideálnější. Chtěla bych také zlepšit orientační systém. Postupně se nám to daří a já pevně věřím, že budeme kulturním, informačním centrem s veřejným přístupem k internetu, kam budou lidi a hlavně děti rádi chodit.“
Děkuji za rozhovor
jich