Virtuosi di Mikulov zpívali v Horní Lužici
Pěvecký sbor Virtuosi di Mikulov se o svatováclavském víkendu (28. až 30. září 2012) zúčastnil česko-německého turné do Šluknova a německých měst Bautzen (Budyšín) a Görlitz (Zhořelec). V rámci společného projektu Krok ke smíření, který pořádá Orchestr mladých brněnských symfoniků a ve kterém účinkují sbory Virtuosi di Mikulov, Lumír, hosté z Mátlova akademického sboru, Vilémovský chrámový sbor a sólisté, bylo uvedeno Requiem Giuseppe Verdiho. Již několikrát jsme připomenuli, že toto dílo bylo za II. světové války nastudováno v koncentračním táboře v Terezíně a že se o tom ve svých vzpomínkách zmiňuje i mikulovská rodačka Hana Hlavenková, roz. Pisková.
První ze závěrečné série koncertů se uskutečnil ve Šluknově. Město a farnost přivítali moravské hosty s otevřenou náručí. Zajímavou informací od místních lidí je to, že loňské šluknovské nepokoje byly značně „nafouknuty“ sdělovacími prostředky, které se ani slovem nezmínily o pozitivních aktech, které přispívají k dobrému soužití obyvatel. Snad pouze připomenu, že na nedělní bohoslužbě se podílelo kolem dvacíti většinou romských ministrantů.
Další dva koncerty se konaly v Horní Lužici. Karel IV. ustanovil v roce 1370 neoddělitelnost tohoto území od české koruny. V roce 1635 však byla Horní Lužice postoupena jako dědičné léno Sasku. V letech 1814–15 (na vídeňském kongresu) se český král a rakouský císař František II. (I.) své lenní svrchovanosti nad Horní Lužicí vzdal, když byla východní část Horní Lužice Saskem postoupena Prusku.
Görlitz, česky Zhořelec, je město ve svobodném státě Sasko na historickém území Horní Lužice. V současnosti je to i nejvýchodnější město Německa na státní hranici s Polskem. Účastníky turné překvapila nejen velikost tohoto města, ale i jeho krása.
Bautzen, česky Budyšín, je neformální metropolí Horní Lužice. Klužické menšině se dnes hlásí asi 5–10 % obyvatel města, které je sídlem mnoha významných lužickosrbských institucí. Místní názvy a mnohé informace jsou dvojjazyčné. V historickém centru se nachází hodnotné památky, hrad a část hradeb. Zajímavostí mezi mnohými kostely je tzv. simultaneum – katedrála sv. Petra, kterou využívají katolická i evangelická církev.
A právě v tomto chrámu se uskutečnil třetí koncert „svatováclavského“ turné. Stejně jako oba předchozí koncerty, i tento se těšil velkému zájmu publika, které ocenilo mimořádný výkon orchestru, sborů i sólistů. Lze doufat, že vedle uměleckých aspektů došly uplatnění i aspekty historické a obecně lidské.
Sv. Vrbka