O víkendu to v Mikulově vonělo židovskou kuchyní a zněly jidiš písně

Uplynulý víkend patřil v Mikulově festivalu židovské kultury. Konal s již po páté a Marii Leskovjanovou ze Spolku přátel židovské kultury potěšil zájem návštěvníků, kteří přišli na přednášky, ochutnávku židovských jídel, koncerty či prohlídku židovského hřbitova. „Dny židovské kultury začínají mít své pevné místo v kulturním kalendáři města a doufám, že zájem bude rok od roku větší,“ řekla mikulovská radní Marie Leskovjanová.

Zejména koncertní recitál jidiš písní přilákal v sobotu do galerie Efram spoustu lidí. A to především turistů a návštěvníků města, kteří využili jednoho z posledních pěkných dní babího léta. Poutavá byla také přednáška Táňi Klementové ze Židovského muzea v Praze o židovských svátcích a jídlech. Jak Židé slaví svátek Chanuku, Purim, Jom Kippur – svátek usmíření a co se smí a naopak nesmí o šabatu. „Hodně lidí si myslí, že Chanuka jsou Vánoce, protože se slaví v prosinci, ale není tomu tak. Je známá také jako Svátek světel a připomíná zázrak při opětovném vysvěcení druhého Chrámu v Jeruzalémě, poté co byl znesvěcen,“ vysvětlovala během besedy religionistka. To už se přítomným sbíhaly chutě na šoulet, speciální chléb chalu či sladké Hamanovy uši a košer víno, které měli možnost ochutnat. „Vše připravujeme z košer surovin,“ smála se Marie Leskovjanová, která ochutnávku jídel a košer vín připravila společně se Sylvou Chludilovou z galerie Efram.

Nedělní komentované prohlídky židovského hřbitova kazil trochu déšť. Přesto si sem našla cestu více než stovka lidí. Jan Kindermann z Federace židovských obcí v České republice také během své přednášky přiblížil průběh rekonstrukce mikulovské synagogy. Ta je společně s dalšími devíti objekty v celé republice součástí velkého tříletého projektu revitalizace židovských památek a měla by být dokončena příští rok v létě. Po generální rekonstrukci, která si vyžádá více než dvacet milionů korun, bude v mikulovské Horní synagoze tak expozice věnovaná Rabi Löwovi a židovské vzdělanosti na Moravě.

Židé žili v Mikulově již od 2. poloviny 14. století a město bylo od 16. století až do roku 1851 politickým, kulturním a duchovním centrem moravských Židů a sídlem moravského zemského rabína.

Jitka Chromá

IMG_4642

Ma_Kubtov

Máša Kubátová v galerii Efram (foto: Sylva Chludilová)

Ing.Jan_Kindermann

Jan Kindermann při besedě o revitalizaci židovských památek (foto: Sylva Chludilová)

IMG_4658

Ochutnávka židovských jídel po přednášce Táni Klementové o židovských svátcích

divci_Efram

Koncert Máši Kubátové v galerie Efram (foto: Sylva Chludilová)

IMG_4637