Černobílé klávesy budou vévodit Mikulovu

Přední pedagogové hry na klavír se sjedou do Mikulova, aby se věnovali mladým talentům. Vypukne totiž 11. ročník Klavírních kurzů Audaces Fortuna Iuvat.

Ty mají být zdrojem inspirace, motivace, setkání a sdělování zkušeností. A také alternativou dalšího sebevzdělávání. „Nejde jen o práci s mimořádnými talenty. Přijíždějí i děti, které mají hudbu prostě jen rády. Je úžasné sledovat, jak si všichni vzájemně fandí, kolik je mezi nimi tolerance a úcty k umění druhého bez ohledu na velikost toho umění,“ usmívá se Monika Czajkowská, která stála u zrodu kurzů. Totéž platí i pro pedagogy, kteří část své dovolené věnují intenzivnímu sebevzdělávání tou nejúčinnější formou. Sledují výuku, mají možnost konzultovat s lektory i vzájemně mezi sebou.

O kurzy je přitom rok od roku větší zájem. „Na jednu stranu nás to těší, na druhou nás ale mrzí, že nemůžeme přijmout všechny zájemce,“ lituje Czajkowská. Každoročně tak kurzy pojmou maximum své možné kapacity. Ani tentokrát nebylo možné přijmout více než šedesát studentů, šedesát přihlížejících a dvacet rodičů jakožto doprovod dětí. Hlásí se především žáci základních uměleckých škol, studenti konzervatoří i gymnázií s uměleckým zaměřením a jejich učitelé.

Také letos čekají na všechny účastníky největší kapacity klavírní pedagogiky. Patří mezi ně mimo jiné Jiří Doležel, Ivan Gajan a Alena Vlasáková, kteří působí na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Co je motivuje k tomu, aby na kurzech vyučovali? „Nemohu mluvit za ně, ale za sebe říkám, že je chápu. Práce s dětmi a mladými lidmi, to je dar. Můžete ho odmítnout, ale pak se nikdy nedozvíte, o co přicházíte,“ říká z pohledu lektorky Czajkowská.

A výsledek? „Bývá to úžasná přehlídka emocí, umění, píle a pak i té techniky, která je dnes už nezbytná,“ vyjmenovává Czajowská. Přesvědčit se o tom může každý. Kromě výuky, seminářů a přednášek totiž ke kurzům patří také široká nabídka koncertů pro veřejnost, kam je vstup volný. V sobotu 21. srpna se v zámeckém sále od 19 hodin představí přední český houslista a koncertní mistr Pražské komorní filharmonie Jan Fišer spolu s pianistou Ivo Kahánkem. Na programu budou skladby Beethovena, Chopina, Janáčka a Suka.

Kurzy pořádá Sdružení hudebníků města Mikulov a Základní umělecká škola Mikulov pod záštitou města Mikulov a Filharmonie Brno. „Na počátku bylo půvabné městečko Mikulov a Základní umělecká škola v něm, která neměla o požadavky na pořádání podobných akcí nikdy nouzi,“ popisuje okolnosti vzniku kurzů Czajkowská. Podle ní je Mikulov zónou maximální inspirace. „Mám velkou radost, že si i po letech zůstaly mikulovské kurzy věrné. Přestože bylo po cestě tolik lákadel, třeba kurzy mistrovské, zahraniční a spousta dalších nápaditých odboček,“ uzavírá Czajkowská.

ds