Nové expozice o židovství
Mikulov jako centrum moravského židovství představuje nová expozice v obřadní síni židovského hřbitova. Galerie Efram zase hostí výstavu s názvem Moravské synagogy.
Koncem minulého roku se veřejnosti uzavřely dveře mikulovské synagogy, protože ji čekala a čeká rozsáhlá rekonstrukce. „Věřím ale, že expozice v obřadní síni to všem vynahradí,“ uvedl Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově.
K vidění tam jsou modlitební řemínky, rituální kořenka, pesachový pohárek, mužská a ženská souprava oblečení do rakve, vstupní železné dveře dolní synagogy, obraz Samuela Brunnera z roku 1925 a další artefakty z muzejního depozitáře.
Na stěně hned proti vchodu visí dokumentace znázorňující současný stav zmapování židovského hřbitova. „Cílem práce našeho spolku je zanesení každého náhrobku do mapy. A měl by mít své číslo, fotografii, přepis i překlad toho, co je na pomníku napsáno,“ vysvětlila Marie Leskovjanová ze Spolku přátel židovské kultury Mikulov.
Další zdi pak zdobí informační panely ve třech jazycích, doplněné obrázky, grafikou i fotodokumentací. Vypráví třeba o moravských zemských rabínech nebo o židovské čtvrti v Mikulově. Jejím nejvýznamnějším rodákem je Josef von Sonnenfels, který dokonce působil na dvoře Marie Terezie a zasadil se o zrušení útrpného práva v roce 1776.
Slavnostní otevření expozice proběhlo v pátek 1. dubna, hosty potom čekala ještě komentovaná prohlídka židovského hřbitova a pozvání do Galerie Efram na vernisáž a tóny v podání Dechového kvarteta Bystřice nad Pernštejnem.
Svojí tvorbou se v Husově ulici tentokrát představuje Roman Šafránek, jehož obrazy zachycují hodonínskou, břeclavskou nebo mikulovskou synagogu. Sám má v oblibě především ty nejjednodušší stavby. „Obecně nejsou příliš nápadné, schovávají se v zástavbě. A o to víc vás pak překvapí interiér. Opravdu monumentální prostor skrývá třeba rousínovská synagoga,“ nechal se slyšet výtvarník.
Poprvé se v židovské modlitebně ocitl v Praze. „A přepadl mě tam pocit něčeho, co tam chybí. Synagoga je prostor pro lidi a krása staveb to prázdno nenahradí,“ přemítal. Výběr z jeho Moravských synagog, které se zčásti inspirují prací Jiřího Dokoupila, bude v galerii k vidění do konce dubna. Vstup je volný.
ds