Židovská kultura je stále významnou součástí kultury našeho města. I díky činnosti Spolku přátel židovské kultury.
S Marií Leskovjanovou, členkou Spolku přátel židovské kultury v Mikulově a radní města, jsme na sklonku roku rekapitulovali činnost spolku, díky němuž v Mikulově stále žije tradice židovské kultury.
Přibližte nám, prosím, historii vašeho spolku.
„Spolek přátel židovské kultury v Mikulově je občanské sdružení, které působí v našem městě již dvanáct let. Hlavní činností spolku je správa židovského hřbitova, kterou byl pověřen Židovskou obcí v Brně. Kromě běžné údržby hřbitova, která zahrnuje především úklid a sečení trávy, realizuje spolek i další aktivity.“
Jednou z nich jsou pravidelné výstavy v obřadní síni, jaká je ta aktuální?
„Ve spolupráci s Regionálním muzeem v Mikulově provozujeme v prostorách obřadní síně na hřbitově výstavy připomínající život mikulovské židovské komunity. Letos jsme stálou expozici rozšířili o dvě sezónní výstavy. Návštěvníci tak mohli zhlédnout i výstavu o životě a díle významných mikulovských rabínů a putovní výstavu Děvčata z pokoje č. 28, která vypráví o osudech děvčat z Terezína.“
Návštěvníci židovského hřbitova si všímají, že stále větší počet dříve spadlých náhrobků je postaven. To je také vaší zásluhou?
„Ano, také v letošním roce proběhla další etapa stavění spadlých náhrobků za finanční podpory města Mikulov a byla zahájena oprava pomníku na památku židovským vojáků, kteří padli v první světové válce.“
Z jakých zdrojů tyto opravy hradíte?
„Oprava je umožněna díky dotaci Jihomoravského kraje ve výši padesát tisíc korun. Hlavním zdrojem prostředků na opravy a údržbu hřbitova jsou pak peníze vybrané za vstup do expozic a na hřbitov. Díky více než jedenácti tisícům návštěvníků bylo možné do hřbitova investovat téměř sto osmdesát tisíc korun.
Kdo se na úklidu hřbitova podílí?
„Jsou to především naši členové a letos poprvé se na úklidu hřbitova podíleli i dobrovolní pracovníci ze zahraničí v rámci workcampu INEX.“
Kromě samotného úklidu hřbitova pracujete také na jeho zmapování a překladu náhrobků. Jaké pokroky jste v tomto směru udělali letos?
„Kompletní zmapování hřbitova je dlouhodobým cílem našeho spolku. Mikulovský židovský hřbitov je každoročně navštěvován obrovským množstvím Židů z celého světa. Nepřicházejí navštívit pouze pomníky věhlasných rabínů, ale často svých příbuzných. Bez fungující evidence, na které členové spolku pracují, je velice komplikované najít mezi čtyřmi tisíci pomníky ten jeden konkrétní. V tomto směru došlo letos k velkému pokroku i díky studentům hebrejštiny z polské univerzity ve Wroclawi, kteří během svého pobytu v Mikulově přepsali hebrejské nápisy z pěti set pomníků. Studenti z Polska pracují na hřbitově zdarma, spolek jim zajišťuje pouze ubytování a stravu.“
Na kterých dalších kulturně-společenských aktivitách v Mikulově se podílíte?
„Již tradičně se spolek podílel společně s Mikulovskou rozvojovou na organizaci Dnů židovské kultury letos na podzim a prezentoval židovskou kuchyni na červencovém festivalu Národy Podyjí.“
Na závěr…
„Jako členka Spolku přátel židovské kultury v Mikulově bych ráda poděkovala všem návštěvníkům hřbitova a výstav, kteří se svým zájmem a podporou zasluhují o to, že židovská kultura je stále významnou součástí kultury našeho města. A všechny zvu na prohlídku hřbitova a nových expozic v příštím roce!“
Jitka Chromá