Moravská vína se úspěšně prezentovala na veletrhu Salone del Gusto v Turíně
Ve dnech 25.–29. října 2012 proběhl v italském Turíně největší mezinárodní veletrh tradičních regionálních potravin Salone del Gusto/Terra Madre pořádaný hnutím Slow Food International. V rámci prezence moravských produktů, kterou ve spolupráci se čtyřmi moravskými kraji zajišťovalo konvivium Slow Food Pálava z Mikulova, se velmi úspěšně prezentovala i moravská vína známých a uznávaných vinařství z mikulovské vinařské podoblasti. Šlo o vinařství Sonberk, Volařík, Marcinčák, Tanzberg a Mlýnek, jejichž vína se prezentovala a degustovala jednak v rámci veletržní expozice, jednak v rámci oficiálního konferenčního programu i formou tzv. laboratoria – řízené degustace pro pozvané odborníky, která proběhla ve výstavních prostorách UniSG – Univerzity gastronomických věd. Zájem o moravská vína ze strany univerzity, motivovaný díky historicky první odborné exkurzi na Moravu uskutečněné v dubnu tohoto roku, vyústil díky úspěšnému laboratoriu v rozhodnutí zařadit moravské vinařství a moravské gastronomické tradice a produkty do výukových osnov studia, a zařadit moravská vína do univerzitní výukové vinotéky.
Vína pro veletržní laboratorium vybral a prezentoval znalec, obchodník s vínem a sommelier Petr Očenášek, člen konvivia Slow Food Pálava, a výběr zahrnoval tradiční místní, převážně bílé odrůdy z několika vybraných kvalitních ročníků. Italští odborníci tak mohli ochutnat a hodnotit vína z odrůd jako Ryzlink vlašský, Rulandské bílé nebo Pálava, z červených pak Modrý Portugal a na závěr pak i špičkové ledové víno.
UniSG – Università degli Studi di Scienze Gastronomiche založená v roce 2004 hnutím Slow Food a regiony Piedmont a Emilia Romagna v italském Pollenzu je v Evropě jedinečnou a prestižní vysokou školou zaměřenou na regionální gastronomii, tradiční zemědělství a maloprodukci potravin. Její zájem o moravské vinařství a úspěch moravských vín je důkazem toho, že řada moravských vín patří dnes po stránce kvality, chuti a uchované regionality k tomu nejlepšímu, co lze v Evropě ochutnat. Navázaná spolupráce moravských vinařů s univerzitou i hnutím Slow Food tak do budoucna slibuje další možnosti propagace moravských vín a tradičních produktů i oboustranně přínosnou spolupráci v oblasti odborného vzdělávání.
Martin Hrabec, konvivium Slow Food Pálava