Jeskyňáři budou na Turoldu nabízet vína a chtějí rozšířit prohlídkovou trasu

Mikulovští speleologové chtějí v nadcházející turistické sezoně zatraktivnit nabídku a stále uvažují o prodloužení návštěvnické trasy v jeskyni Na Turoldu.

„Novinkou letošní sezony budou prázdninové noční prohlídky jeskyně Na Turoldu,“ prozradil vedoucí správy jeskyně Jiří Kolařík. Na prohlídku se mohou návštěvníci vydat každé úterý v osm hodin večer. Před či po sestupu do podzemí se mohou také občerstvit v nově opraveném vinném sklepě. Ochutnávku vybraných moravských vín nabídnou speleologové návštěvníkům už od května. Degustace nebudou probíhat mezi krápníky, ale v znovuobjeveném starém vinném sklepě nedaleko správní budovy Správy jeskyně Na Turoldu. Vinný sklep ze čtyřicátých let minulého století nyní jeskyňáři opravují, musejí do něj zavést také elektrický proud. Opravy podle slov Jiřího Kolaříka vyjdou zhruba na čtvrt milionu korun.

První akcí, kdy se otevřou železné brány do podzemí Turoldu, budou oslavy Dne Země 20. dubna. Tato akce pořádaná tradičně ve spolupráci s Centrem ekologické výchovy Pálava je nejenom pro děti, ale i pro dospělé a vstup do jeskyní je zdarma. „Zajímavostí bude vystoupení římských legionářů z občanského sdružení Marcomanie. Římští legionáři předvedou souboje s barbary, pořadová cvičení a pro mladší návštěvníky střelbu z luku,“ řekl Jiří Kolařík.

A čím dalším chtějí jeskyňáři zatraktivnit prohlídkovou trasu?

„Dlouhodobou myšlenkou je prodloužit trasu za Jezerní dóm. Doposud tomu bránily potíže se spodní vodou. Její hladina totiž silně kolísá. Předloni stoupla o devět metrů a zcela sál zaplavila. Nyní tam voda není, ale co mohou udělat deště, to nevím,“ řekl Jiří Kolařík.

Speleologové chtějí pokračovat v podrobnějším průzkumu této části podzemí a najít způsob, jak se dostat dál za Jezerní dóm do Staré krápníkové síně a kolem tektonické praskliny do Balvanitého dómu. Do nové části prohlídkové trasy by návštěvníci mohli chodit po železném schodišti, které by se tyčilo nad smaragdovou vodou Jezerního dómu. „To je výjimka, kterou nám ochranáři povolili. Dřevěné schodiště by tu rozhodně nevydrželo, voda je velmi agresivní“ dodal Jiří Kolařík.

Dnešní prohlídkovou trasu dlouhou 280 metrů si během hodiny prohlédne na osmdesát lidí. V budoucnu by se mohla protáhnout až na 450 metrů. Novým okruhem by mohlo za hodinu projít až 130 návštěvníků.

jich

jich

mikulov

denzeme03