Také na mikulovském gymnáziu vyvěsili vlajku a podepsali petici za Tibet

10. březen je Mezinárodním dnem Tibetu. Země okupované čínskými vojsky, země s jednou z nejvýznamnějších duchovních tradic světa. Naše škola jej v tento den podpořila vyvěšením tibetské státní vlajky.

Z toho důvodu se 12. 3. konala beseda o Tibetu a lidských právech, uspořádaná nezávislým celosvětovým hnutím za lidská práva – Amnesty International.

V úvodu přednášky nás lektoři stručně seznámili se současnou tibetskou politickou situací a omezováním lidských práv a svobod tamních obyvatel.

Následovalo zhlédnutí části dokumentu Leaving fear behind z roku 2008 disidenta a vězně svědomí Dhondupa Wangchena. Film pojednával o postoji Tibeťanů k Letním olympijským hrám 2008 v Pekingu. Mohlo být trochu překvapením, jakým významným symbolem svobody pro ně olympijské hry jsou, stejně tak, že jsme zatím ani jednou neslyšeli o naplnění podmínek tykajících se především demokratizace společnosti, díky kterým mohla Čína LOH pořádat. A nikdo si toho zřejmě nevšímá. Při workshopech jsme se rozdělili do šesti skupinek, přičemž každá měla zpracovat určité téma týkající se Tibetu, např. Dalajlama, upalování se, okupace, buddhismus a jiné.

Zajímavostí na konec bylo, že si každý z nás mohl vybrat jeden Dalajlamův citát, chvíli se nad ním zamyslet, a pak své mínění vyslovit před třídou.

Pomyslnou tečkou za dnešní besedou bylo podepsání petice za propuštění již zmíněného politického vězně Dhondupa Wangchena.

Přednáška měla velmi pozitivní ohlasy, například Kristýna Veselá z kvinty se o ní vyjádřila takto: „Netušila jsem, v jakých podmínkách lidé v Tibetu žijí. Díky workshopu s Amnesty International jsem to zjistila. Lidé zde nemají téměř žádná práva a sotva mohou říct svůj vlastní názor. Uvědomila jsem si, jak to mají tito lidé těžké, jako např. Dhondup Wangchen. Nejmenší, co jsem mohla udělat, bylo podepsat petici za jeho propuštění z vězení.“

B. Kolínková