V Mikulově vznikne památník obětem železné opony

V pátek 22. března byla na mikulovském zámku zahájena konference k projektu Brána ke svobodě – Tour zur Freiheit, který realizuje občanské sdružení Paměť ve spolupráci s rakouskými městy Laa an der Thaya a Poysdorf.

Tento projekt navazuje na ideu Stezky svobody, který na třinácti informačních panelech, umístěných podél pohraniční cesty, mapuje osudy lidí, jenž se za minulého režimu pokusili překonat železnou oponu. Cílem nové Brány ke svobodě je v místě zvaném Borový lesík zbudovat památník 53 lidí, kteří zahynuli při překonávání československých hranic. Bude zde i odpočinkové místo pro výletníky.

Miroslav Kasáček, jeden ze zakladatelů sdružení Paměť, uvádí: „Chceme, aby lidé nezapomněli na léta utrpení a politických zločinů. Našim cílem je vytvoření nové tradice – setkávání občanů z obou stran hranic při výročí pádu želené opony“.

Dlouhodobým partnerem celého projektu je i město Mikulov. Starosta města Rostislav Koštial k projektu uvádí: „Je důležité vzpomínku na hrůzné činy totalitního režimu uchovat i pro další generace. Děkuji občanskému sdružení Paměť, že tak významnou aktivitu stále vyvíjí. Již máme Stezku svobody, nyní naváže projekt Brána ke svobodě a chtěli bychom společně s rakouskými partnery dosáhnout vybudování muzea totality.“

„Projekt je realizovaný v rámci přeshraniční spolupráce a je financovaný Evropskou unií. Stavební práce by mohly začít již v  srpnu tohoto roku“, upřesnila manažerka projektu Marta Nováková. Na symbolickou Bránu svobody, která bude umístěna v partnerském městě Laa an der Thaya, bude vyhlášena výtvarná soutěž mladých tvůrců z obou zemí a z jejich prací bude uspořádána výstava, dále se uskuteční mezinárodní konference „ostnatého drátu“ a budou vydány DVD, publikace a mapka.

Právě totalitní minulost se totiž velmi podepsala na historii Mikulova, desítky let komunikace s rakouskými sousedy nebyla možná a právě na střežené státní hranici se odehrálo mnoho tragických lidských osudů.

 LK

starosta-foto