Rychlá zdravotnická pomoc zůstane v Mikulově zachována, slíbil náměstek hejtmana Stanislav Juránek

Zdraví a záchrana lidského života je vždy na prvním místě. Poté, co byla v Mikulově zrušena lékařská služba první pomoci, se Mikulovští obávají o osud stanoviště rychlé zdravotnické pomoci.

Dojde ke zrušení stanoviště RZP v Mikulově či k jejímu omezení nebo se její osud bude odvíjet v rámci možného koncepčního řešení integrovaného záchranného systému, který v souvislosti s výstavbou nové hasičské zbrojnice podporuje také starosta města Mikulova?

Náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Stanislav Juránek na tiskové konferenci 4. dubna potvrdil, že krajští radní na svém výjezdním zasedání na mikulovském zámku řešili otázku fungování rychlé záchranné služby v rámci působnosti celého kraje. Na dotaz, zda kraj uvažuje o rušení RZP či jiných změnách v Mikulově uvedl: „Neuvažujeme o zrušení žádného stanoviště na území Jihomoravského kraje. Naopak naše záchranná služba přesahuje rámec kraje a odsouhlasili jsme přesah služby do Pardubického a Zlínského kraje. V projednávaných materiálech týkajících se RZP nebyl návrh na zrušení stanoviště v Mikulově, ani jsme o tom neuvažovali.“

„Kdyby se někdy uvažovalo o rušení mikulovského stanoviště, musela by se brát do úvahy i legislativa. Vypadnutí Mikulova by znamenalo, že by Jihomoravský kraj přestal plnit dojezdové časy, a to považuji za naprosto nemožné,“ přidal se do diskuse starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý.

Postoj Mikulova k osudu stanoviště rychlé záchranné služby je dle slov starosty města Rostislava Koštiala jasný: „Apelujeme na to, aby mikulovská záchranná stanice zůstala v neměnné podobě nebo ještě lépe v modifikované podobě v integrovaném záchranném systému spolu s hasiči. Pro náš region a naše občany je nutná. S otevřením nového lázeňského centra v Pasohlávkách a s přihlédnutím k plánované výstavbě dálnice R52 jsem přesvědčen o tom, že RZP je nezbytná. A navíc naše stanoviště nemá problém s personálním obsazením lékařů, jako je to v jiných městech,“ řekl rezolutně starosta Mikulova.

Ředitel územního odboru hasičského záchranného sboru v Břeclavi plukovník František Hušek s myšlenkou, že by hasiči a lékaři byli pod jednou střechou, nemá taky problém. „Prostor vedle nově budované požární stanice v Mikulově je a možnosti vybudování stanice lékařské pomoci se zvažují,“ řekl šéf hasičů.

V Česku začaly výjezdové skupiny RZP vznikat až po roce 1993, ale historii rychlé zdravotnické pomoci lze datovat až do období krátce po vzniku Československa. Důležitou roli v poskytování záchranné služby hrál Československý červený kříž, který od roku 1925 budoval záchranné stanice. Od roku 1974 začal v ČSSR vznikat systém záchranné služby.

V současné době je Jihomoravský kraj pokryt sítí třiadvaceti výjezdových stanovišť. V okrese Břeclav to jsou stanoviště v Břeclavi, Mikulově a Hustopečích. Dojezd k pacientovi musí být do dvaceti minut od přijetí tísňové výzvy.

jich