Na zámku se vystavují církevní poklady

Regionální muzeum v Mikulově zahájilo ve čtvrtek 4. dubna svou novou výstavní sezonu. Ústředním exponátem výstavy „Z pokladů mikulovských farností“ je restaurovaný obraz Ukřižování z kaple sv. Šebestiána na Svatém kopečku.

Tento obraz se dostal do rukou restaurátorů poté, co byl ze svého původního místa odcizen a následně opět nalezen v Rakousku v katastrofálním stavu. „Výsledkem pečlivé a odborné obnovy obrazu bylo překvapující zjištění, že pod malbou z poloviny 19. století se nachází původní obraz ze 17. století zobrazující totožný námět, tj. ukřižování Krista,“ řekl kurátor výstavy Miroslav Koudela.

Kromě tohoto unikátu jsou vystaveny také jiné obrazy pocházející z budovy mikulovského proboštství či kolegiátního kostela sv. Václava. Návštěvníci si mohou prohlédnout vybrané portréty mikulovských proboštů, obrazy s tématem založení mikulovské kolegiátní kapituly či předání privilegií této kapitule. K vidění je i několik vitrín s liturgickými rouchy, bohoslužebnými knihami a dalšími liturgickými předměty, relikviáře. Celou výstavu doplňují panely z původní výstavy Verbo et cxemplo, kterou připravil Spolek přátel Mikulova a několik let byla instalována v oratoři kostela sv. Václava. Poté, co se kostel začal opravovat, byla zrušena. „My jsme se ji rozhodli inovovat a obohatit o nové exponáty, v zámeckých prostorách jsme pro ni našli důstojné místo,“ řekl kurátor výstavy Miroslav Koudela.

Výstava bude v prostorách mikulovského zámku k vidění po dva roky.

Mikulovský probošt Pavel Pacner velmi oceňuje, že výstava vznikla. „Moc děkuji všem, kteří ji připravili. Je to krásná připomínka bohaté minulosti a snad i třeba někdy krásné budoucnosti,“ řekl a s úsměvem k připomínce, že jeho portrét mezi ostatními probošty zatím nevisí, dodal: „A snad taky dlouho nebude, je to přeci jen připomínka historie a jsou tu jen portréty zesnulých proboštů.“

jich

DSC08984

muzeum

DSCN8295

DSCN8282

DSCN8288

Probošt Pavel Pacner (vpravo) s kurátorem výstavy Miroslavem Koudelou

DSC08978