Exkurze do pravěku
Archeologická expozice v Dolních Věstonicích, kterou v říjnu navštívili žáci 6. ročníku ZŠ Hraničářů, podává ucelený přehled poznatků o archeologických lokalitách ze starší doby kamenné z okolí Dolních Věstonic a Pavlova.
Regionální muzeum v Mikulově připravilo pro školy podzimní pokračování projektu Muzeum a škola pod jednou střechou, konkrétně výukový program Tajemství Věstonické venuše. Žáci měli za úkol shromažďovat informace o životě pravěkých lovců a umělců, v pracovním sešitě podle předem připravených pokynů odpovídat na otázky ze života pravěkých lidí, jejich obživy i bydlení a zapsat výsledky svého bádání. Zábavnou formou a vlastní pílí se tak dozvěděli o fauně a flóře v okolí Dolních Věstonic v době lovců mamutů, o tom, jak se tehdy lidé odívali, jak stavěli obydlí, jaké kamenné nástroje používali, jak byli pohřbíváni atd.
Ve starší části expozice se seznámili s metodami vědeckých výzkumů Pavlovských vrchů, rostlinstvem a zvířenou dob ledových. Zhlédli kamenné a kostěné předměty s náznakem technik jejich výroby, ukázky kosterních pozůstatků tehdejších lidí a umělecky zpracované výrobky (např. čelenky, náhrdelníky) a plastiky z kostí a hlíny.
V novější části expozice, v níž jsou prezentovány objevy posledních let, získali aktuální poznatky o vývoji člověka. Zvláštní pozornost žáků vzbudila rekonstrukce hrobu tří mladých jedinců, nalezeného v Dolních Věstonicích v roce 1986. Zajímavé pro ně byly i doklady přípravy barev, které do současnosti ulpívají na drtičích a kamenné podložce po téměř třiceti tisíciletích.
Nedílnou součástí projektu byly i informace o Věstonické venuši, jedenácticentimetrové sošce ženy z pálené hlíny, objevené v roce 1925 Karlem Absolonem, o její velikosti, stáří, místě jejího nálezu, zodpovězení otázky – proč je tak výjimečná a vzácná, kde je uložena a také bádání po záhadném otisku na jejích zádech.
V závěru zajímavé prohlídky děti podstoupily experiment – vymodelovaly vlastní sošky venuše, které po vypálení budou vystaveny na Kostelním náměstí a poté vráceny autorům.
Renata Hégrová, ZŠ Hraničářů