Setkání folklorních souborů Pod Taneční horou
Druhou májovou sobotu se na mikulovském Náměstí již tradičně setkávají při společném vystoupení s názvem Pod Taneční horou folklorní soubory s krátkými ukázkami folkloristické tradice různých oblastí Moravy. Diváci mohou porovnat temperament a pojetí lidové hudby regionů a připomenout si jejich rozmanitost.
Taneční hora, dnešní Svatý kopeček, podle legendy ožívá v noci před prvním májem tancem a hrami. Tuto pověst zaznamenal Václav Richter v knize místních legend Lidská réva a Národopisný spolek Pálava přenesl tradici tance, her a zábavy z Taneční hory do historického centra města. Poprvé se setkání souborů konalo v roce 1985 a za dvacet osm let zde účinkovalo na dvě stě souborů z Mikulovska i vzdálenějších regionů a hostovaly zde i soubory zahraniční.
V letošním ročníku se 11. května dopoledne představily hostující dětské folklorní soubory Salajenka z Dambořic a Šardičánek z Šardic a místní soubory zastupovaly Palavánek a Palavěnka v doprovodu cimbálové muziky ZUŠ Mikulov Kolík.
Odpolední program pokračoval vystoupením folklorních souborů Břeclavan z Břeclavi, Šardičan ze Šardic a z mikulovských souborů se v doprovodu cimbálky Píšťalenka představili Národopisný soubor Pálava a Pálavští senioři.
Mikulov dává folklorním souborům prostor na mnoha městských akcích a festivalech, byla to tedy jedna z prvních akcí sezóny a na webu města se můžete dočíst o tom, že v nejbližších měsících se chystají mnohé další.
lk
NS Šardičan ma NS Pálava