Májový víkend Regionálního muzea v Mikulově
Muzejní noc v pátek 24. května odstartovala tradiční třídenní rozsáhlou akci s epicentrem na západním nádvoří mikulovského zámku. Ředitel muzea Mgr. Petr Kubín spolu s hradním pánem slavnostně přivítali všechny návštěvníky a mikulovští trubači zahájili fanfárou večer, během něhož nezůstalo v prostorách zámku zvídavým očím davů nic utajeno. Kvůli probíhajícím opravám v zámeckém areálu bylo sice některé trasy nutno vést oklikou, o to zajímavější byly ale zážitky návštěvníků – procházelo se tajnými vchody a úzkými chodbičkami, kam se obvykle jen tak někdo nedostane.
Na zámku bylo možno si bezplatně projít celou prohlídkovou trasu včetně nových expozic a kurátoři jednotlivých výstav sotva stačili zodpovídat otázky zvědavců. Velkému zájmu se těšily zejména nové výstavy letošní sezóny – Poklady mikulovských farností Mgr. Miroslava Koudely a Ptáci Islandu RNDr. Petra Macháčka. Mnozí návštěvníci využili také možnosti koupě některé z široké nabídky publikací Regionálního muzea s 50% slevou. Mezi nabízenými tituly se obzvláště vyjímal čerstvě vydaný sborník RegioM 2012. Mimořádnému zájmu se těšil i zkušební prodej novotisků historických pohlednic Mikulova.
Pro děti byla nachystána celá řada aktivit a praktických dílen. Jak z kousku pazourku vyrobit fungující nástroje předváděl Petr Zítka a jeho ukázky měly velký úspěch – každý pochybující se s patřičným údivem přesvědčil, že „to opravdu řeže“. Na terase u pokladny měli své stanoviště draví ptáci – a kdo by odolal podívat se zblízka na majestátní vládce vzduchu? Celý večer pochodovali areálem římští legionáři ze skupiny Marcomania. Řinčení štítů a mečů mísící se s halasnými povely přilákalo houfy zájemců z řad dětí i dospělých. Kdo chtěl, mohl si vyzkoušet jak meč, tak i štít (halasné povely si pro sebe ovšem vyhradil pouze a jen centurion). A koho už všechna ta vřava unavila, sedl si s občerstvením k pódiu, kde až do půlnoci hrál pohořelický Juniorband. Muzejní noc skončila stejně slavnostně, jako začala – u obřího sudu s pohárkem dobrého vína.
V sobotu 25. května pokračoval zámecký program v dopoledních hodinách tentokrát s PhDr. Miladou Rigasovou, Ph.D., botaničkou muzea, která návštěvníky podrobně seznámila s květenou zahrad mikulovského zámku. Ty právě procházejí rozsáhlou rekonstrukcí, na jejímž konci by měly získat zpět svůj dávno ztracený barokní ráz.
Výroba pazourkových nástrojů se v sobotu přesunula do Dolních Věstonic a ke štípání kamene se přidala i drobná sochařská dílna. Děti si vyzkoušely, jestli dokáží překonat neznámého pravěkého umělce a vymodelovat z hlíny hezčí venuši, než je ta věstonická. Dlužno přiznat, že to byl těsný souboj.
V neděli 26. května se pozornost upřela na památník bratří Mrštíků v Divákách, který je také pod správou Regionálního muzea v Mikulově. Jako každý rok, i letos byl program nasnadě – divadelní. V sále obecního úřadu se tedy odehrávalo poučné a zábavné představení pro děti O pračlovíčkovi. Takovou oslavu 150. výročí narození Viléma Mrštíka v Divákách nám připravili členové olomouckého divadla Tramtárie.
Zakončením májového víkendu se stala paradoxně vernisáž – v obřadní síni mikulovského židovského hřbitova byla v neděli odpoledne zahájena výstava Mgr. Kristýny Kuboňové s názvem EINSTEIN, SCOTT A JÁ aneb Život po tel-avivsku. Brněnská studentka v cyklu fotografií z Izraele zachycuje běžné i neobvyklé situace ze života izraelských Židů. O tematický hudební doprovod vernisáže se postaral orchestr ZUŠ Mikulov.
Každoroční májový víkend je vlajkovou lodí všech aktivit našeho muzea; ročník 2013 se vydařil i přes panující dlouhodobou nepřízeň počasí. Svou návštěvou nás poctilo přibližně patnáct set návštěvníků.
RMM