Mikulov umí třídit odpad nejlépe v kraji
Mikulov se jako jediné jihomoravské město probojoval do finále devátého ročníku soutěže „O křišťálovou popelnici“. Výsledky soutěže ve sběru a třídění komunálních odpadů byly vyhlášeny minulý týden v Hradci Králové na konferenci Odpady a obce.
Do soutěže pořádané společností EKO-KOM, která v Česku organizuje sběr, třídění a recyklaci odpadů, se každoročně zapojí téměř šest tisíc měst a obcí. Do finále však postupuje vždy pouze jedna obec z kraje. Za Jihomoravský kraj to letos byl právě Mikulov, zastupovaný společností STKO, která pro Mikulov provozuje systém svozu odpadů.
„V roce 2011 jsme zavedli třídění bioodpadu, v roce 2012 třídění papíru a plastu. Vše do nádob, které dáváme bezplatně přímo občanům. Od roku 2012 má každý občan Mikulova díky čipovaným nádobám možnost snížit svůj poplatek za odpady až o 70 %. To, že jsme v Mikulově postoupili do finále významné národní soutěže, je pro nás znamení, že jdeme správným směrem,“ řekl ředitel společnosti STKO, Tomáš Hlavenka.
Pohodlné, ekonomičtější a ekologičtější nakládání s odpady zajistilo Mikulovu v soutěži „O křišťálovou popelnici“ jihomoravské prvenství. Celkové vítězství, putovní křišťálovou popelnici a šek na 150 tisíc korun získalo Statutární město Olomouc.
V soutěži jsou obce hodnoceny podle dosažených výsledků v oblasti nakládání s komunálním odpadem. Body k dobru získávají nejen za způsob nakládání s jednotlivými druhy odpadů, ale také za to, jak o možnostech třídění odpadu informují občany a jak hospodaří.
Společnost STKO, která na Mikulovsku sváží odpad zhruba od 25 tisíc obyvatel a téměř tisícovky firem, v soutěži zabodovala díky inovacím, které v oblasti nakládání s odpadem přinesla. Nejen v Mikulově zavedla takzvaný „inteligentní systém nakládání s odpady“. Domácnosti zdarma dostávají nádoby na tříděný odpad a mohou tak nejen pohodlně třídit, ale také ovlivnit, jak vysoká bude jejich platba za odpady. Každá z popelnic je označena unikátním čipem. Díky němu má firma o každé domácnosti přehled, kolik odevzdala tříděného a směsného odpadu. Odměnou za třídění může být snížení poplatku za odpady na následující rok až o 70 %.
js