Barokní divadelní podívaná v Mikulově

Druhou polovinu prázdnin v Mikulově otevře nově vzniklý festival Moravský Parnas Johanna Georga Gettnera, který připomene bohatou divadelní historii města.

Mikulov v baroku patřil k důležitým středoevropským centrům s rozkvetlou zámeckou i školskou divadelní kulturou. Festival je proto věnován tehdejšímu divadelnímu řediteli, dramatikovi a herci Johannu Georgu Gettnerovi (?–1696), jenž se ke svému rodišti Mikulovu vždy hlásil. Název festivalu vychází z jeho holdovací pastorály Donau Syren, kde autor sám sebe označuje „Thálií na moravském Parnasu zrozenou“.

Představení se hrají přímo v otevřeném prostoru města. Před Dietrichsteinskou hrobkou se odehrají na speciálně vytvořené divadelní scéně. V pondělí 5. srpna v 19.00 hodin zde bude ve světové premiéře uveden v nastudování Geisslers Hofcomoedianten znovuobjevený barokní přepis slavné Shakespearovy tragédie Romeo a Julie.

„Volba této inscenace pro zahajovací ročník festivalu nebyla náhodná, neboť její původní německá verze je právě s Johannem Georgem Gettnerem výrazně spojená. Byla totiž součástí repertoáru souboru tzv. Eggenberských dvorních komediantů, souboru, který na svém zámku v Českém Krumlově založil v roce 1676 kníže Johann Christian Eggenberg a jehož vedením byl Gettner pověřen. Ten v uvedeném představení nejspíše ztvárnil i komickou postavu Pickelheringa, jež do děje vnášela fraškovitý humor. Představení bylo pravděpodobně poprvé uvedeno v roce 1688,“ popisuje Miroslav Lukáš z pořadatelského Občanského sdružení pro Konvent.

Večernímu programu budou odpoledne od 14 hodin předcházet dvě krátká plenérová představení Křesťanské hodiny a Ptáčnice, která využívají prvky jarmarečního, pouličního a kramářského divadla, herci vystupují na klasických dřevěných chůdách a s živým hudebním doprovodem.

Festival barokního divadla vznikl ve spolupráci města Mikulov, společnosti Mikulovská rozvojová, Občanského sdružení pro Konvent a divadelní společnosti Geisslers Hofcomoedianten, která jej zařadila do svého projektu připomínajícího zašlou slávu zámeckých a klášterních divadel.

„Na této spolupráci budou založeny i další ročníky festivalu, které se snad podaří rozšířit i na více dní. Programová nabídka by pak měla být obohacena nejen o další divadelní soubory, ale také o výstavu věnující se divadelní historii města a tematické přednášky či semináře,“ doplnil Miroslav Lukáš.

Divadelní společnost Geisslers Hofcomoedianten vznikla v roce 2002 s cílem navázat na významnou barokní divadelní tradici v Kuksu. Záměrem jejich dramaturgie není pouze objevovat a rekonstruovat prameny „dávno zašlé doby“, ale na základě barokních předloh a principů vytvořit současné a živé divadlo, vyjadřující se k dnešku. Během více než deseti let fungování vytvořili Geisslers již šestnáct inscenací, vydobyli si uznání publika i kritiky (nominace na inscenaci roku v anketě Divadelních novin), s úspěchem navštívili řadu festivalů v tuzemsku i zahraničí, spolupodíleli se na festivalu Theatrum Kuks a stali se pravidelným a stálým hostem Městských divadel pražských.

Tato společnost navštívila Mikulov již v minulém roce, kdy zde s velkým ohlasem uvedla tři krátká plenérová představení Křesťanské hodiny, Hráč a Ptáčnice a jednu celovečerní hru nazvanou Don Juan aneb Strašlivé hodování.

Moravský Parnas Johanna Georga Gettnera
(Součást 3. festivalu zámeckých a klášterních divadel)
Pondělí 5. srpna 2013

Před Dietrichsteinskou hrobkou

Geisslers Hofcomoedianten

14.00 – Křesťanské hodiny – Geisslers na chůdách I

16.00 – Ptáčnice – Geisslers na chůdách III

19.00 – Romeo a Julie (ve)dle Romia und Juliety

lk

Moravsky_parnas_2a