Národopisný soubort Pálava na festivalu v Německu
Národopisný soubor Pálava se v polovině července (17.-21. 7.) zúčastnil International Beeke – Festival, který byl, pod hlavičkou CIOFF, uspořádán ve městě Scheeßel v Německu.
Město je velikostí i počtem obyvatel srovnatelné s Mikulovem. Festival se řadí k nejstarším folklorním festivalům v Evropě, jelikož poprvé byl uspořádán roku 1904 a odn té doby se v nepravidelných intervalech pořádá až dosud. Festivalu se, mimo NS Pálava a několika místních folklorních souborů, také zúčastnily folklorní soubory z Itálie, Portugalska, Chorvatska, Brazílie, Keni, Skotska a Švédska. Přítomen byl také folklorní soubor z Rumunska, ale ten se nemohl účastnit vystoupení, jelikož zavazadla s kroji se při přeletu z Rumunska do Německa ztratila někde na letišti a do konce festivalu nebyla nalezena.
Ubytování bylo pro všechny členy folklorních souborů zajištěno v rodinách v samotném městě Scheeßel nebo v okolních obcích. První dny organizátoři festivalu ukazovali krásy města a okolí k čemuž patřila při odlivu procházka po mořském dně v přístavním městě Cuxhaven s průvodcem, který všem vysvětlil zvláštnosti zde žijících tvorů, a také návštěva historického přístavního města Brémy.
Večery pak patřily jednotlivým souborům, které se vzájemně představovaly, seznamovaly a učily lidové tance z jednotlivých zemí. Zajímavé tance byly z Brazílie a Keni. NS Pálava se snažila ostatní naučit vrtěnou.
Došlo i na soutěž mezi jednotlivými soubory a to v místním plaveckém bazénu. Výsledek nebyl až tak důležitý, důležité bylo se pobavit a osvěžit ve velkém horku, které panovalo.
K prvnímu festivalovému vystoupení v krásném skanzenu ve městě Scheeßel došlo až 20. července v podvečerních hodinách. Na podiu, o velikosti srovnatelném s podiem na Bludníku ve Strážnici, se NS Pálava představil se svým programem v nádherných krojích z Hanáckého Slovácka.
Následující, poslední, den festivalu se v dopoledních hodinách všechny soubory v krojích zúčastnily mše v kostele. Potom následoval průvod městem Scheeßel do něhož pořadatelé zapojili také zdobené historické traktory. Po průvodu následovalo poslední festivalové vystoupení na podiu ve skanzenu. Tentokrát NS Pálava předvedl tance ze Strání a Kopanic.
Celý zájezd byl zajímavý, avšak nejzajímavější bylo domluvit se s místními občany. Bylo to jakoby se cizinec naučil spisovnou češtinu a dovezli ho na Valašsko, kde by se měl domluvit s místními rodáky. I členové NS Pálava, kteří se dlouhodobě učili němčinu, měli s jejich nářečím problémy.
Michaela Bartošova a Petr Ševčík