Geisslers Hofcomoedianten z Kuksu zazářili na prvním ročníku festivalu barokního divadla v Mikulově

Letní kulturní život v Mikulově se v letošním roce rozrostl o další významnou kulturní událost. Vedle hudebních či výtvarných akcí zde má nově své místo také festival barokního divadla nazvaný Moravský Parnas Johanna Georga Gettnera. Jeho hlavním cílem je připomínat slavnou divadelní historii města, které ve své době patřilo k důležitým evropským divadelním centrům.

První ročník tohoto zatím jednodenního festivalu, jenž proběl v pondělí 5. srpna, byl věnován místnímu rodákovi Johannu Georgu Gettnerovi, který se proslavil jako principál, dramatik a herec Eggenberských dvorních komediantů působících mezi lety 1676 až 1691 ve službách knížete Johanna Christiana Eggenberga na zámku v Českém Krumlově.

V průběhu odpoledne mohli diváci zhlédnout dvě krátká pouličně chůdařská představení nazvaná Křesťanské hodiny a Ptáčnice od divadelní společnost Geisslers Hofcomoedianten, jež ve své tvorbě pracuje s předlohami a principy barokního divadla. Vrcholem festivalu však byla večerní světová premiéra hry Romeo a Julie (ve)dle Romia und Juliety, rovněž z produkce Geisslers Hofcomoedianten, jejíž předlohou se stala barokní úprava slavného Shakespearova díla, která byla součástí repertoáru zmíněných českokrumlovských komediantů v roce 1688. Autor této úpravy sice není doposud znám, je však možné, že jím byl právě Johann Georg Gettner. Ten navíc v její jevištní podobě hrál postavu Pickelheringa, která svým fraškovitým humorem vytvářela významový protipól hlavnímu ději a současně působila jako prostředník mezi dějem a diváky.

Novodobé zpracování barokní verze Romea a Julie vyvolalo velký zájem publika, které zcela zaplnilo podvečerní prostor před Dietrichsteinskou hrobkou, kde byla po dobu festivalu zbudována scéna s hledištěm. Strhující a nápaditě pojatý děj doprovázený skvělými hereckými výkony odměnili diváci několikrát během představení potleskem na otevřené scéně. Dlouhotrvajícím potleskem pak byli herci a režisér inscenace odměněni i na konci představení, které mimo tragického konce obou milenců nabídlo i úlevnou očišťující naději.

„V Mikulově jsme zažili jednu z nejkrásnějších premiér z naší dosavadní více než desetileté historie – krásné prostředí pro hraní, plno vstřícných a vnímavých diváků, skvělé organizační zázemí a propagace, vlídný letní podvečer, i kostelní hodiny odbíjely, jakoby to s námi měli nazkoušené! Nezapomenutelný zážitek. Vlídného přijetí v Mikulově se nám dostalo již v loňském roce a v letošním se to jen potvrdilo. Těšíme se na rok příští,“ říká umělecký šéf a režisér souboru Petr Hašek

V příštím roce by měl být festival věnován osobě kardinála Dietrichsteina a jeho kontaktům s profesionálními kočovnými společnostmi a současně také zámeckému divadlu, které je považováno za nejstarší na našem území.

Miroslav Lukáš, foto js

Geislllers_divadlo