Mikulovští zásadně nesouhlasí s rozhodnutím kraje v otázce rychlé lékařské pomoci a jejich předloženou peticí se zabývali krajští zastupitelé
Zcela netradičně začalo poslední zasedání zastupitelstva města Mikulova ve středu 18. září. Ve vestibulu radnice záchranáři před zraky zastupitelů předvedli nácvik záchrany lidského života. Tuto ukázku na iniciaci zastupitelky Ilony Žiškové Vágnerové (ČSSD) předvedla osádka rychlé záchranné pomoci z Mikulova. Ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Milan Klusák poté mikulovským zastupitelům vysvětloval důvody rozhodnutí kraje ke zrušení lékařů v sanitkách rychlé lékařské pomoci v Mikulově. Ti od 1. srpna v rámci nové koncepce v Mikulově chybějí.
Kraj své rozhodnutí vysvětluje takto:
„Krajské zastupitelstvo schválilo v červnu letošního roku aktualizaci koncepce zabezpečení zdravotnické záchranné služby (ZZS) v Jihomoravském kraji. Schválená koncepce vychází z nové legislativy v oblasti zdravotnictví. Této aktualizaci předcházely více než rok trvající analýzy činností souvisejících s organizací ZZS na jižní Moravě v uplynulých třech letech,“ píše se v tiskové zprávě Jihomoravského kraje.
Od prvního srpna funguje rychlá lékařská pomoc na Mikulovsku tak, že operátorka na tísňové lince přijme hovor a na základě informací od volajícího vyhodnotí závažnost případu. Na místo pak pošle buď sanitku z Mikulova pouze se zdravotníkem, nebo také tu s lékařem, ale to až z Hrušovan nad Jevišovkou, Pohořelic, Břeclavi nebo Brna.
S tímto rozhodnutím ovšem lidé na Mikulovsku nesouhlasí a krajskému zastupitelstvu podali petici na zachování rychlé lékařské služby v Mikulově. Během léta se pod ní podepsalo na dva a půl tisíce obyvatel.
Zastupitel Vojtěch Jedlička (KSČM) za petiční výbor říká: „Hovoříme-li o úspěchu petice z pohledu její podpory ze strany občanů Mikulovska, chtěl bych poděkovat všem, kteří se zasloužili o tento její úspěch. Tedy těm, kteří ji veřejně podpořili a především také těm, kteří přispěli k získání podpisů do petičních archů přímo. Bez přičinění těchto lidí bych neměl sám možnost takovou rozsáhlou akci uskutečnit.“ Pod petici se v době jejího podání koncem srpna podepsalo na sedmdesáti šesti podpisových arších 2 394 lidí.
Se zásadním odmítnutím nové koncepce kraje se ztotožňuje také většina mikulovských zastupitelů a dali to při svém posledním zasedání 18. září jasně najevo.
„Kraj nám nejdříve vzal lékařskou službu první pomoci, tím nás omezil. A nyní nás připravil o lékaře u záchranky. Zase je to omezení Jihomoravského kraje. A my se zase po právu cítíme odstrčení, byť jsme jedním z nejvýznamnějších měst kraje. Jihomoravský kraj nás připravil o lékaře a s tím obecně nesouhlasíme!“ říká důrazně starosta města Rostislav Koštial. „Já osobně stejně jako moji kolegové petici podporujeme a vyjadřujeme nesouhlas s rozhodnutím kraje,“ dodává.
Mikulovští zastupitelé dali jihomoravskému kraji jasný a nekompromisní signál. Radní Marie Leskovjanová (Ženy pro Mikulov) vznesla návrh na usnesení: „Zastupitelstvo města Mikulova zásadně nesouhlasí s rozhodnutím Jihomoravského kraje a vyzývá zastupitele, aby jej přehodnotili.“ Pro toto usnesení hlasovalo osmnáct přítomných zastupitelů, tři se zdrželi (Štefan Kapičák, Michal Solařík a Karel Štogl), Ilona Žišková Vágnerová hlasovala proti. Chyběli Tomáš Hlavenka, Stanislav Šprtel a Pavel Šuba.
Den na to, ve čtvrtek 19. září, zasedalo krajské zastupitelstvo v Brně a projednávalo mikulovskou petici pro zachování rychlé lékařské pomoci v Mikulově.
Během diskuse vystoupil i předkladatel petice Vojtěch Jedlička. „Snažil jsem se vytvořit protiváhu proti obhajobě nastavené koncepce, kterou předkládal ředitel záchranky Milan Klusák, a vedla se i široká diskuse. Chtěl jsem vysvětlit, proč se mikulovští občané brání, proč nechtějí toto řešení. A mrzí mne, že nakonec bylo rozhodnutí odloženo a kraj bude vyhodnocovat fungování systému. Myslím si, že žádné vyhodnocení nemůže být relevantní k důvodům, které máme my,“ řekl mikulovský zastupitel Vojtěch Jedlička.
Starosta města Mikulova Rostislav Koštial, který je zároveň společně se svou kolegyní Ilonou Žiškovou Vágnerovou krajským zastupitelem, dle rozhodnutí mikulovských zastupitelů, podal na krajském zasedání 19. září tento návrh: „Zastupitelstvo Jihomoravského kraje ukládá zdravotnickému odboru Jihomoravského kraje spolu s vedením Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje přehodnotit koncepci rychlé zdravotnické služby a navrácení rychlé lékařské pomoci do Mikulova.“
Dle pravidel jednání však hejtman Michal Hašek podal protinávrh na usnesení a ten byl krajskými zastupiteli schválen.
Krajské zastupitelstvo ze svého jednání 19. září vydalo toto prohlášení:
Na základě diskuse bude v následujícím období vyhodnoceno fungování záchranářů na Mikulovsku. „Dáváme v odpovědi petentům najevo, že se celou záležitostí budeme zabývat na listopadovém zasedání krajského zastupitelstva, kdy bude předloženo vyhodnocení fungování zdravotnické záchranné služby za měsíce srpen, září a říjen a eventuálně předloženy návrhy na doplnění aktualizované koncepce zabezpečení zdravotnické záchranné služby v Jihomoravském kraji,“ uvádí hejtman Michal Hašek.
„Pro nás to není úplná prohra. My víme, proč jsme petici podali a stojíme si za ní. Víme, že tady lékař vždycky byl a teď tu není, což je podle nás krok zpět. Lidé cítí, že nám kraj vzal kvalitu doposud poskytované služby a naše argumentace, proč chceme v Mikulově opět lékaře v sanitkách, bude stále stejná,“ řekl Vojtěch Jedlička a na závěr dodal: „Před samotným spuštěním petiční akce jsem měl možnost jak prostudovat materiály, na jejichž základě rozhodlo krajské zastupitelstvo v červnu, tak i hovořit s mnohými lékaři. O to více mne mrzí vystoupení paní doktorky Žiškové Vágnerové, která ve čtvrtek 19. září hovořila v reakci na naši petici na Krajském zastupitelstvu o ‚hysterii, která byla rozpoutána neobvyklým způsobem‘ a nebo o tom, že ‚do toho hovořili lidé, kteří tomu moc nerozumí‘. Považuji to za dehonestaci výkonu petičního práva občany města.“
Opoziční zastupitelka města Ilona Žišková Vágnerová a zároveň krajská zastupitelka (ČSSD) k celé záležitosti ve stručnosti říká: „O ukončení činnosti lékařské služby první pomoci (LSPP), bylo rozhodnuto již před několika lety – nikoli na kraji, ale v Mikulově. Systém zdravotnické záchranné služby (ZZS) prochází v současné době úpravami ve všech krajích a dle odborné studie se nezhorší úroveň poskytovaných služeb. ZSS nám nikdo nebere, záchranáři i lékaři funguji dál a po třech měsících můžeme přistoupit k vyhodnocení a další diskusi, což považuji za správné.“
S krajskou analýzou by se měli mikulovští zastupitelé seznámit nejdříve na svém předvánočním zasedání 19. prosince.
Pokud by se kraj rozhodl vrátit do mikulovských sanitek záchranné služby lékaře, tak starosta města bude znovu iniciovat jednání s hejtmanem kraje Michalem Haškem o možnosti řešení integrovaného záchranného systému v lokalitě, kde dnes už stojí nová hasičská zbrojnice. „Toto byla moje koncepce efektivního řešení sofistikovaného záchranného systému v regionu s přesahem do sousedního Rakouska. Náš tak významný turistický region si to zaslouží a celý systém by samozřejmě sloužil především pro občany Mikulova a celého regionu Mikulovska,“ vysvětlil starosta města Rostislav Koštial.
Jitka Sobotková
Záchranáři ve vestibulu mikulovksé radnice předvedli nácvik záchrany lidského života
Vybavenost vozu Rychlé záchranné služby si prohlédli zastupitelé Rostislv Souchop a Jaromír Crhan