Co bude z bývalé hasičské zbrojnice? Tržnice, muzeum nebo něco jiného?
Hasičská zbrojnice uprostřed města se brzy stane minulostí. Hasiči se už koncem roku přesunou do nově postavené zbrojnice u nádraží a historická budova na ulici Svobody zůstane prázdná.
Jaké bude její další využití, o tom rozhodnou zastupitelé. Budova totiž patří městu. Už před časem přišla občanská iniciativa Paměť s návrhem zřídit zde muzeum totality. Dalším podnětem je návrh Ladislava Kolmačky na zřízení kryté městské tržnice. Zastupitelé města se s ním seznámili na svém posledním zasedání 18. září.
„Zatím se jedná o podnět. A tuto informaci bereme na vědomí. Městská tržnice je rozhodně téma důležité a už léta usilujeme o vytvoření tržnicového zázemí,“ řekl starosta města Rostislav Koštial. Zastupitelstvo města vzalo jednohlasně informaci Ladislava Kolmačky na vědomí.
Mikulovský podnikatel Ladislav Kolmačka svůj návrh na zřízení kryté městské tržnice v budově dnešního hasičského záchranného sboru vidí jako smysluplné. „Jsem přesvědčen o tom, že si Mikulov zaslouží svou městskou tržnici a lidé ji potřebují. A tuto budovu v centru města vidím jako ideální. V případě, že nebude mít město zájem na její rekonstrukci a vlastnictví, tak společnost Frigoprima má zájem o odkoupení budovy s následnou realizací celé akce,“ řekl ředitel společnosti Frigoprima Ladislav Kolmačka. Kromě produktů jeho firmy s drůbežím programem a mořskými rybami by se v městské tržnici měly prodávat produkty domácích a hlavně regionálních výrobců a pěstitelů i formou farmářských trhů.
Druhý dosavadní podnět na využití historické budovy na ulici Svobody je od občanského sdružení Paměť.
To by zde chtělo zřídit muzeum totality, což je zatím pouze pracovní název. To by pak bylo vyvrcholením aktivit tohoto občanského sdružení na Mikulovsku. „Už máme v Mikulově na zámku Zvon svobody, je tu naučná stezka, na jaře byla konference a brzy bude postaven památník Brána ke svobodě. Já osobně tento projekt, který připomíná osudy lidí, kteří se rozhodli překonat železnou oponu, preferuji,“ řekl starosta Rostislav Koštial.
Ojedinělý projekt Stezka svobody připomíná na třinácti informačních panelech osudy těch, kdo se za minulého režimu pokoušeli za dramatických okolností překonat železnou oponu a utéct na Západ. Vede v místech signální stezky, kudy do roku 1989 vedl drátěný zátaras, a je dlouhá dva a půl kilometru. Začíná na mikulovském zámku, vede ke staré celnici a končí pak v Sedleci.
Brána ke svobodě – památník obětem železné opony – by měla v příštím roce vyrůst v místě zvaném Borový lesík. Bude památkou na osudy třiapadesáti lidí, kteří zahynuli při překonávání československých hranic. Zároveň zde bude i odpočinkové místo pro výletníky.
Budovu na ulici Svobody by občanské sdružení Paměť proměnilo v muzeum, školicí a dokumentační středisko s doposud pracovním názvem „Cestopis svobody – příběhy železné opony“. „V Česku v současné době neexistuje specializované muzeum železné opony. Řada exponátů vážících se k historii železné opony je dnes v Muzeu Policie ČR v Praze. Součástí nově vzniklého muzea moderního zážitkového typu by mělo být také dokumentační centrum a exteriérové stezky, včetně badatelského zámezí,“ píše se v projektu občanského sdružení Paměť.
Hasičský záchranný sbor budovu v centru města opustí v brzké době. Druhým volným objektem v její bezprostřední blízkosti bude dům, kde je dnes katastrální úřad. Pracoviště katastrálního úřadu v Mikulově končí k 31. 10. 2013 a jeho činnost převezme pracoviště Břeclav. V Mikulově bude zřízeno kontaktní pracoviště, které bude občanům k dispozici v úřední dny, tj. v pondělí a středu.
„Již velmi brzo budeme tedy řešit, co s těmito dvěma volnými budovami. Záležet bude samozřejmě na nabídkách, zájem o městské nemovitosti je poměrně veliký. A budeme o všem na radě i zastupitelstvu diskutovat stejně jako o každé volné nemovitosti ve městě,“ dodal k osudu volných nemovitostí ve městě starosta Rostislav Koštial.
js