Šesťáci z Valtické pátrali po tajemství Věstonické venuše
V úterý 8. 10. 2013 se vydali žáci 6. ročníku Základní školy Mikulov, Valtická 3, do muzea v Dolních Věstonicích, aby pátrali po tajemství Věstonické venuše.
Na sošce Věstonické venuše se totiž nachází otisk lidského prstu a my se dnes již můžeme jenom domnívat, komu vlastně patří. Šesťáci se o Věstonické venuši dozvěděli řadu zajímavých informací. Zjistili například, jak je velká, v jaké době byla vytvořena, jakou má barvu, z čeho je vyrobena, kdo, kde a kdy ji objevil, co symbolizovala, proč je výjimečná a vzácná a kde je uložen její originál.
Kromě toho se v muzeu mohli dovědět, jak se žilo v době lovců mamutů, jak se v té době stavěly chýše, jak probíhal lov zvířat nebo čím se lovci mamutů zabývali. Žáci se také seznámili s nejznámějším hrobem v lokalitě Dolních Věstonic.
Nejzajímavější však pro žáky bylo to, že si sami mohli zhotovit sošku Věstonické venuše, zkusili si ji vymodelovat z hlíny a své sošky pak dostanou vypálené v keramické peci.
Na závěr bychom chtěli poděkovat paní Frantelové za poutavý výklad a pomoc při modelování venuší. Těšíme se na další spolupráci s muzeem.
Jindřiška Kudrnová