„Povedeme širokou diskusi o využití budovy bývalé hasičské zbrojnice,“ říká starosta města Rostislav Koštial

Mikulovští zastupitelé měli na svém posledním zasedání 6. listopadu bohatý program. Jedním z bodů byla žádost občanského sdružení Paměť o rekonstrukci budovy hasičské zbrojnice pro účel muzea železné opony. Tuto žádost vzali zastupitelé na vědomí.

Následně se zabývali podnětem zastupitelky Ilony Žiškové Vágnerové, která předložila návrh na uspořádání místního referenda ve věci přebudování hasičské zbrojnice na městskou tržnici.

Po velké diskusi nakonec sama předkladatelka svůj návrh stáhla a zastupitelé přijali protinávrh přednesený Štefanem Kapičákem. Patnáct zastupitelů hlasovalo pro, tři byli proti a tři se zdrželi hlasování.

Zastupitelé tak pověřili radu města v čele se starostou, aby na příští zasedání zastupitelstva byl předložen znalecký posudek ocenění nemovitostí dnešní hasičské zbrojnice, předběžný rozpočet nákladů na konání místního referenda, předpokládaný termín předání hasičské zbrojnice po předchozím projednání s představiteli hasičského záchranného sboru a ve Zpravodaji města Mikulov byla zveřejněna informace, že tato záležitost je projednávána a bude o ní rozhodnuto na dalším zasedání ZM.

Budova hasičské zbrojnice na ulici Svobody bude za pár dnů prázdná. Hasiči se přestěhují do nové zbrojnice u nádraží. A co bude s historickou budovou v centru? Zatím není nic definitivně rozhodnuto a povede se veřejná diskuse. Všichni případní zájemci o budovu jsou na stejné startovací čáře, nikdo není pravomocně právně zvýhodněn a především zastupitelé budou rozhodovat, jakým způsobem město s budovou naloží. Jakému zájemci a záměru dá přednost, za jakých podmínek budovu prodá či se rozhodne pro jiný způsob.

„Již brzy povedeme veřejnou diskusi, jak využít budovu i celý prostor kolem ní. A nebude to jen o tom, zda muzeum či tržnice, či cokoliv jiného. Slyšel jsem už i názory, že by zde mohla být galerie,“ říká starosta Rostislav Koštial. Sám se ovšem netají tím, že dává přednost muzeu železné opony. „Jeho vznik budu vždy podporovat. Protože bolševizace této společnosti je katastrofická a je potřeba lidem připomínat historii a co se tu dělo. Na druhou stranu jsem maximálním podporovatelem tržnice ve městě. Ale ne v tomto místě. A tak hledejme možnosti a prostory, kde veřejnou tržnici vybudovat. I na toto by nám mohla odpovědět veřejná diskuse a také urbanistická studie, která se nyní připravuje.“

Pro vznik muzeum připomínající nedávnou historii v našem městě je i zastupitelka Ilona Žišková Vágnerová. K návrhu na referendum ji však vedly dotazy a přání mnoha občanů. „Lidé, se kterými mluvím, by v hasičské zbrojnici chtěli mít tržnici. Nejsem proti muzeu, ale proti tomu, aby bylo v této budově.“

 

A co si myslí starosta města o případném vypsání referenda?

„Standardně po mnoho let prodáváme úspěšně městské nemovitosti a nepotřebovali jsme na to žádné referendum. Takový postup považuji za nestandardní. Referendum není to správné řešení a myslím si, že vede k poškozování našeho města.“

I když zastupitelé o návrhu na uspořádání referenda na svém jednání 6. Listopadu nakonec nehlasovali, tak jeho předkladatelka Ilona Žišková Vágnerová říká: „Náš pětičlenný výbor bude nadále pracovat na přípravě místného referenda a bude sbírat podklady, bude sondovat mezi lidmi, zda si přejí, či nepřejí městskou tržnici. Jak naložíme potom s těmi výsledky, je další věc. Možná zjistíme, že lidé vůbec tržnici nechtějí. Na přípravě referenda však pracujeme. Rozhodně si nemyslím, že referendum je zbytečné a těší mne, že jsem tímto otevřela diskusi.“

Během diskuse k tomuto tématu zaznělo spousta příspěvků a přišli diskutovat i občané, což se zase tak často na jednáních zastupitelstva města nestává.

Podnikatel Ladislav Kolmačka, který s návrhem na vytvoření městské tržnice před časem přišel, vyzval zastupitele, aby jasně řekli, co s budovou zamýšlí. „Rozhodněte prosím co nejdříve. Je před dokončením nové hasičské zbrojnice a já neslyším nic o tom, jak se naloží s tou starou. Není ani stanovený termín, kdy to bude jasné. Chybí mi tu tah na branku,“ řekl podnikatel a zároveň navrhl, že případné referendum podpoří finančně. Kdyby podle něj veškerá jednání a stanovení prodeje budovy proběhla rychle a jeho záměr by zvítězil, tak by již příští Vánoce lidé v městské tržnici nakupovali. „Jsem přesvědčený, že tržnice do té budovy patří. 1. září 2014 to bude přesně půl století, co jsem přišel do Mikulova a od té doby se cítím jako mikulovský patriot, a pokud se rozhodnete ve prospěch tržnice, tak na tuto počest tržnici otevřu,“ vyzval Ladislav Kolmačka zastupitele. Zároveň však řekl, že bude plně respektovat každé rozhodnutí, které zastupitelé učiní, a na slavnostní otevření přijde i tomu, kdo v budově zrealizuje jiný záměr.

„Absence městské tržnice je značná. Mezi občany i turisty, kteří zde jsou na penzionech. Tržnice má opodstatnění. A občané by ji chtěli v centru města,“ řekl za sebe i za lidi, kteří ho oslovují zastupitel Štefan Kapičák.

Svůj názor řekl i zastupitel Slavomír Měšťánek: „Městu spadne do klína nemovitost a první krok by měl být zjistit její hodnotu a dát ji na trh. A nikde není psáno, že tu bude muzeum nebo tržnice, může se objevit i další zájemce.“

Dalším mužem v obecenstvu byl podnikatel v cestovním ruchu Martin Hrabec, který všem řekl svůj názor: „Kdybych měl zvažovat, pro co zvednu ruku, tak to je tržnice. Protože turismus je nyní postaven na regionálních produktech, na vinařství, na tom, co lidem dělá dobře. Muzeum je, řečeno karetní terminologií, možná kulový spodek a tržnice s regionálními produkty srdcové eso. Ale jsem zastáncem toho, abychom hledali cesty, jak tady mít obě dvě věci, jak muzeum, tak tržnici. Protože obě dvě pak mohou pomoci Mikulovu v té jeho největší bolesti, a tím je, co nejvíce oživit zimní měsíce a mimosezonu.“

Jednání zastupitelstva pozorně sledovala i řada seniorů a za ty, kteří vydrželi až do konce, promluvila Libuše Danielová: „Pokud můžu říct, tak všichni naši senioři chtějí, aby tam byla tržnice. Pěknou tržnici by si naše město zasloužilo. Senioři i mladé rodiny s dětmi jsou pro tržnici, která by měla být v centru města,“ řekla seniorka.

Podle radní Marie Leskovjanové by referendum Mikulov poškodilo a zároveň upozornila, že doposavad, kdy budovu stále obývají hasiči, vedení města neví, jakou má budova hodnotu, v jakém je stavu a jaké jsou náklady na přebudování. „Jsme úplně v bodě nula,“ dodala.

Zároveň upozornila, že Rada města nikdy nejednala o tom, že by se v dnešní zbrojnici vybudovalo muzeum totality. „Pan starosta informoval, že byl osloven a za sebe řekl, že se mu ta myšlenka líbí. Ale tady je dalších dvacet pět zastupitelů a já zatím nevidím diskusi, že by se tu vedla, a hlavně na základně skutečných informací,“ řekla Marie Leskovjanová.

Zastupitel Milan Poláček po několikaminutové diskusi navrhl, aby se zastupitelé vrátili k projednávanému bodu: „My se zatím o všem bavíme hypoteticky. Zatím na stole nemáme žádné konkrétní materiály o využití budovy.“

Jak poznamenal zastupitel Vojtěch Jedlička, žádné z volebních uskupení nemělo ve volebním programu řešení osudu hasičské zbrojnice. „Nikdo z nás, ať už jsme kandidovali za kohokoliv, před třemi lety nevěděl, že tato situace vznikne. Podle mého by ale měla být budova otevřená občanům a návštěvníkům města a oni by ji měli nějak využívat. Tak proč se jich nezeptat při široké diskusi.“

Zastupitel Petr Marcinčák řekl:Zatím se vede diskuse kolem budovy, která je zatím ještě obsazená. Nikdo z nás se nebrání tomu, aby se občané vyjádřili k tomu, co tam chtějí. Ale teprve až se hasiči odstěhují, zveřejní se, že město hledá využití pro budovu, zjistí se všechna pro a proti. Zatím žádný záměr není tak propracovaný, abychom mohli říct vůbec ne, nebo absolutně ano. Takže nechme prostor tomu, aby radnice připravila konkrétní záměry, které řeknou také, jak to bude s parkovacími místy a podobně a jestli vůbec občané, kteří tam bydlí, tam něco chtějí.“

K osudu budovy na ulici Svobody se zastupitelé vrátí na svém prosincovém zasedání. Každý z občanů však má možnost se k této tematice vyjádřit. Své názory můžete zaslat i do redakce zpravodaje na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., a to nejpozději do 10. prosince. V předvánočním vydání Zpravodaje se k tématu opět i prostřednictvím názorů čtenářů vrátíme.

Jitka Sobotková

DSCN9380