Alumnus mikulovského gymnázia založil tradici, při níž se setkávají historici
Desítka historiků a odborných pracovníků z Čech a Slovenska se sjela ve středu 6. listopadu do Mikulova na vědeckou konferenci. V Purkyňově sále místního gymnázia se konalo v duchu tradice setkání s podtitulem Mikulovské kolejní kabinety pomocných věd historických.
Konference se na mikulovském gymnáziu konala díky iniciativě jejího bývalého studenta, dnes vědeckého a výzkumného pracovníka Karla Maráze. „Věřím, že jsme tímto založili tradici nepravidelně pravidelných setkání. Nechci však z konference dělat velká setkání. Chci vše udržet v duchu kolejním. A zároveň přiblížit nejnovější vědecké objevy studentům místního gymnázia,“ říká organizátor a dnes vyučující na brněnské Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.
Během konference zazněly zajímavé přednášky například o boskovickém mincovním pokladu či o aktuálním stavu soupisu a evidence židovských matrik v České republice. Kruh odborníků, který se na konferenci sešel, vydá také sborník.
Listopad letošního roku nebyl pro zahájení konference vybrán náhodně. „Letos uplynulo přesně dvě stě třicet let, co do Mikulova přišel Mikuláš Adaukt Voigt,“ vysvětlil Karel Maráz.
Tento český piaristický buditel a vzdělanec se proslavil bádáním v numismatice a je považován za zakladatele této vědy v Česku. Byl profesorem na vídeňské univerzitě, kde ještě působil jako kustod mincovního oddělení knihovny. Kvůli nesouhlasu s josefínskými reformami se stáhl do ústraní na Mikulov, kde se staral o dietrichsteinskou knihovnu. V Mikulově také 18. října 1787 ve věku čtyřiapadesáti let zemřel.
O uvedení piaristického řádu do Mikulova se zasloužil kardinál František Dietrichstein. Piaristy na Moravu přivedl jako protiváhu monopolnímu postavení jezuitů. Kromě výchovy dětí a mládeže měli piaristé za úkol spolupůsobit při rekatolizaci země. Piaristé přišli do města roku 1631. Mikulov se tak stal vůbec první kolejí řádu na našem území a první mimoitalskou kolejí řádu vůbec. Mikulovská kolej se stala také sídlem provincie, jímž byla až do poloviny 19. století, kdy se sídlem provinciála stala Praha.
js
Organizátor setkání historiků Karel Maráz /uprostřed.