Jak funguje nový systém výjezdů záchranářů

Od srpna funguje nový systém zabezpečení zdravotnické záchranné služby v Jihomoravském kraji. Tato změna se dotkla i Mikulova. Občané sepsali petici a proti zavedení nového systému ve městě se v září postavila i většina mikulovských zastupitelů.

Vedení Zdravotnické záchranné služby JMK slíbilo, že udělá tříměsíční vyhodnocení a s ním také seznámilo 21. listopadu krajské zastupitele. Mikulovským se na jednací stůl dostane během jejich posledního předvánočního zasedání 11. prosince.

Podle předložené analýzy nový systém výjezdů záchranářů funguje bez problémů. „Změna spočívá v tom, že ne na každém výjezdu je ve vozidle také lékař. Máme vysoce kvalifikované záchranáře, a tam, kde je to po vyhodnocení situace zapotřebí, vyráží zároveň lékař. Po třech měsících fungování nového systému bylo celkově zhruba dvacet dva tisíc výjezdů, což je přibližně o tisíc více než ve stejném období roku 2012. Co je důležité, poklesl přitom počet výjezdů lékařů z devíti tisíc tří set v loňském roce na necelých osm tisíc. Jezdí přitom ke všem zásadním věcem. V žádném případě se nestalo, že by nedorazil lékař tam, kde byl nutný. Ukazuje to, že šetříme čas a kapacity. K tomuto kroku bylo nutné přistoupit vzhledem k nové legislativě Evropské unie. Byl omezen počet možných přesčasových služeb v situaci, kdy máme nedostatek lékařů. Jako hejtman konstatuji, že zdravotnická záchranná služba na základě této analýzy funguje na jižní Moravě velmi dobře, umí vždy a všude zajistit lékařskou péči v souladu se zákonem. To je to nejdůležitější ujištění pro veřejnost Jihomoravského kraje. Samozřejmě budeme analyzovat dále, srovnávat ekonomická data, budeme řešit, jak vypadá situace v jednotlivých výjezdových stanovištích a komunikovat se samosprávou obcí,“ zdůraznil hejtman Michal Hašek.

Jak jste spokojeni s výsledky tříměsíčního vyhodnocení nové koncepce Zdravotnické záchranné služby? Tuto otázku jsme položili také dvěma krajským zastupitelům, kteří jsou zároveň zástupci města Mikulova – starostovi Mikulova Rostislavu Koštialovi a Iloně Žiškové Vágnerové. Na totéž odpovídal také předkladatel petice, mikulovský zastupitel Vojtěch Jedlička.

Rostislav Koštial: „S výsledkem projednávání nemohu být spokojen zejména z těchto důvodů. Předně jsem byl zvolen do krajského zastupitelstva mimo jiné hlasy občanů tohoto regionu pro to, abych bránil jejich zájmy a zastal se jich, dochází-li ke zhoršování životního standardu, v tomto případě dostupnosti zdravotnické péče. Informativní zpráva, tak jak byla předložena orgány Jihomoravského kraje mne neuspokojila a nelze z ní dělat závěry z důvodu krátkého období monitoringu. Avšak i s ohledem na takto krátký čas se v materiálech objevilo několik zajímavých skutečností. Mým úkolem je nadále sledovat vývoj a vést s Jihomoravským krajem diskuzi o vybudování integrovaného záchranného systému v Mikulově ve spojitosti s novou budovou hasičského záchranného sboru. A také hledat možnosti lepší a kvalitnější dostupnosti lékařské pomoci v době mimo ordinační hodiny praktických lékařů.“

 

Vojtěch Jedlička: „Lidé pana hejtmana Haška se ohání tím, že je v Mikulově splněn limit dojezdu záchranky dvacet minut. Byla to přitom sociální demokracie, která ústy tehdy ještě jejich odborníka na zdravotnictví MUDr. Ratha označovala prodloužení dojezdu z patnácti minut na dvacet minut za účelové šetření na úkor zdraví či přímo přežití pacientů. Nyní, když mají možnost dojezd záchranky ovlivnit z pozice vládců krajů, tak se ohání zákonem, který sami kritizovali a který jim přitom nezakazuje poskytnout lidem dosud platný dojezdový limit patnácti minut.

Na zprávě, kterou zastupitelstvo kraje projednalo, je zarážející, že faktický dopad změny na pacienty vůbec nehodnotí. Zmiňuje se pouze, že se v Mikulově vyskytlo během tří měsíců třináct případů, kdy musel být k pacientovi přivolán také lékař s vozem rychlé lékařské pomoci. Nehovoří však už o tom, co je fakticky pro pacienta důležité, a to za jak dlouho lékař dorazil z Břeclavi, Hrušovan či Pohořelic na místo a jaké dopady mohlo mít na pacientovo zdraví, že nedorazil ihned, kdy přijel vůz s mikulovskou posádkou záchranky bez lékaře. Zpráva také neuvádí, jak byly na Mikulovsku řešeny případy tzv. II. skupiny, tedy ty, kdy pravděpodobně hrozilo selhání základních životních funkcí. Za ukázku, jak nemá fungovat demokracie, považuji, že zpráva o fungování záchranky nebyla v programu zastupitelstva JMK, přestože to bylo uloženo zastupitelstvem na předchozím zasedání a tato záležitost byla dodána do programu až dodatečně v rámci jednání zastupitelstva. V důsledku tedy nebylo možné se účastnit projednávání, neboť nebylo předem známo, že se záležitost bude projednávat.“

Ilona Žišková Vágnerová: „Jsem ráda, že nové uspořádání systému zdravotnické záchranné služby se v uplynulých měsících osvědčilo. Zdraví občanů je ale tou nejvyšší hodnotou, kterou musíme chránit, a proto jsem také na posledním zasedání krajského zastupitelstva navrhla, aby byl podobný monitoring proveden i v dalším období. Pokud by se ukázalo, že přece jen došlo ke zhoršení standardu zdravotnické péče, bylo by nutné systém modifikovat. Záchranka však dnes funguje a nezrušila se, dokonce se o tom ani nikdy neuvažovalo, jak nám někteří mylně podsouvali.

Příznivé hodnocení z posledních tří měsíců mě ale potěšilo i z jiného důvodu. Mikulovští zastupitelé teď mají jedinečnou možnost na nějaký čas odhlédnout od atraktivní záchranky a věnovat se jiným sporným tématům, o kterých by si občané zasloužili být informováni. Napadá mě třeba vybudování infrastruktury pro tzv. novou průmyslovou zónu, kde mají někteří ze zastupitelů své pozemky, nebo souboj muzea totality a farmářské tržnice v objektu hasičské zbrojnice.“

 

js

20130918_164956