Mikulov obnovuje původní přírodu Svatého kopečku a vytvoří novou klidovou zónu

Mikulovský Svatý kopeček je v naší zemi ojedinělým příkladem kulturní krajiny, v níž se spojují přírodní a historické skvosty a dílo člověka souzní s respektem k přírodě. Zakladatelem této výjimečné urbanistické a krajinářské koncepce z počátku 17. století byl kardinál František Dietrichstein. Svatý kopeček tehdy proměnil v duchovní místo vyznačující se neobyčejně působivým pohledovým propojením kostela a kapliček křížové cesty s městem, přírodou a okolní krajinou. Kardinálova přestavba Mikulova zcela jistě patří k nejzajímavějším projektům svého druhu. Právě proto město Mikulov dlouhodobě vyvíjí snahu o rekonstrukci všech jeho autentických památek. Jednou z nich je i lokalita pod Olivetskou horou, v blízkosti nástupu na křížovou cestu. Obyvatelům města je známá pod názvem dolní palouček.

Dolní palouček tvoří nedílnou architektonickou součást unikátního urbanistického celku Mikulova a okolní komponované krajiny. Je jednou z mnoha nádherných přírodních vyhlídek – belvederů – odkud se otevírá, podobně jako v Jeruzalémě, výhled na celé město a jeho historické dominanty. Právě sem směřuje projekt obnovy panonského háje koncipovaného také jako reminiscence Getsemanské zahrady. Projekt začal na jaře letošního roku a město Mikulov na něm spolupracuje s řadou odborníků a sdružení za finanční podpory společnosti Moravské naftové doly.

S myšlenkou obnovy této unikátní lokality oslovila starostu města Rostislava Koštiala Františka Šatná z Mendelovy univerzity, Zahradnické fakulty v Lednici, která v roce 2012 vypracovala na toto téma diplomovou práci.

„Po prostudování širších historických, přírodních a majetkoprávních souvislostí jsme začali zvažovat možnosti obnovy lokality. Bylo nutné respektovat fakt, že se jedná o státní pozemek, který je ve správě Agentury ochrany přírody a krajiny a současně se z větší části nachází v ochranném pásmu přírodní rezervace Svatý kopeček. Rovněž jsme chtěli co nejšetrněji přistupovat k přírodě i historickým památkám, protože jejich mimořádný význam je zavazující,“ uvedl už na začátku projektu starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Na celém projektu s názvem Panonský háj pod Olivetskou horou – reminiscence Getsemanské zahrady se podílí tým odborníků. Realizátorem projektu je Biosférická rezervace Dolní Morava, o. p. s., a Agentura ochrany přírody a krajiny, která zabezpečuje ochranu přírody a zároveň vykonává správu tohoto pozemku. Odborníky zastupuje paní Lenka Rabušicová z CHKO Pálava a Milada Rigasová, botanička z Regionálního muzea v Mikulově.

Ještě v období vegetačního klidu byly odstraněny druhově nevhodné a poškozené dřeviny, celá lokalita byla důkladně vyčištěna. Následně byly odstraňovat nárosty jasanu, javoru a šeříku a borovic a probíhají terénní úpravy. Veškeré těžební práce proběhly na základě vydaného povolení ke kácení stromů.

Založení zcela nové kompozice s využitím původních druhů rostlin je podle odborníků jediným možným řešením a vkladem pro budoucí generace. Díky spolupráci města a odborných organizací získá Svatý kopeček na hodnotě z hlediska kulturního, přírodního i turistického.

Dramatický zásah a změna Dolního paloučku v mnohých vyvolává otázky i emoce. Nejsložitější fázi projektu už má její realizátor za sebou a čeká ho výsadba, umístění mobiliáře, informačních panelů. Úpravy Dolního paloučku spočívají v založení zcela nové vegetační a kompoziční úpravy.

 

O názory na toto aktuální téma jsme požádali odborníky, kteří se na projektu podílejí. Najdete je v samostaných příspěvcích.

Své názory nám můžete do redakce zaslat i vy, čtenáři občané, na na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., a to nejpozději do konce letošního roku. V lednovém vydání Zpravodaje se k tématu opět i prostřednictvím názorů čtenářů vrátíme.

Lenka Křivánková, Jitka Sobotková

 

kopecek

Olivetska_hora_-_E_-_mail_

Stará pohlednice

obr