PANONSKÝ HÁJ POD OLIVETSKOU HOROU – REMINISCENCE GETSEMANSKÉ ZAHRADY
V rámci hledání nových forem trvale šetrného rozvoje Mikulova byla vytvořena a respektována společná představa zástupců města a odborných pracovníků Správy CHKO Pálava a KS AOPK Brno, Regionálního muzea v Mikulově a BR Dolní Morava, o. p. s., změnit radikálně neutěšený vzhled Dolního paloučku pod Olivetskou horou. Jde o mimořádně významné rozhodnutí směřující k zastavení dlouhodobé plíživé devastace původních ekosystémů Svatého kopečku nepůvodními dřevinami. Byly vysázeny v dobré víře našimi předky, členy okrašlovacího spolku, ale i lesníky, brzy po druhé světové válce. Kamenité stráně Svatého kopečku pokrývají rok od roku více dřeviny nepůvodní a nevhodné (javory, pajasany, borovice, šeříky, zeravy). Rozsáhlé úseky unikátních vápencových skal jsou porostlé džunglí náletových dřevin. Podél unikátní křížové cesty, nejstarší v zemích někdejší Koruny české, roste šeřík a borovice černá namísto kvetoucích druhů rostlin vápencové stepi. Za Božím hrobem na mimořádně půvabném paloučku s kaplí Vzkříšení roste buřina namísto hebkých trávníků kostřav. Není jeden univerzální viník, že tomu tak je. Až příliš dlouho byl Svatý kopeček královstvím šípkové Růženky, až příliš mnoho dějinných paradoxů působilo na vývoj Mikulova.
Obnovit vegetačními a kompozičními úpravami na Dolním paloučku poměry blízké původní přírodě je jediné možné dlouhodobě udržitelné řešení. Vegetační změny směřují k typickým rysům rozvolněné teplomilné doubravy s dubem šípákem, dřínem obecným, mahalebkou obecnou a společenstvy květnaté travino-bylinné a skalní stepi. S odkazem na duchovní význam Olivetské hory byla koncepce nových vegetačních a kompozičních úprav položena jako reminiscence Getsemanské zahrady. Stalo se tak v návaznosti na záslužnou nákladnou obnovu křížové cesty i nové poznatky o jejím zrodu. Cílem úprav je také zhodnotit toto místo jako pozoruhodnou přírodní vyhlídku na úpatí Olivetské hory. Otevírají se odtud, podobně jako v Jeruzalémě, dálkové pohledy na panoramata města a okolní krajiny.
Skalní masiv Olivetské hory je sám o sobě nevšední a pozoruhodnou přírodní dominantou i lokalitou. Je chloubou našeho města a měl by být dobře vidět při pohledech z města i dálky. Byli si toho vědomi i naši předci, je dobře patrným monumentem většiny historických vedut Mikulova. Bariera stromů nejen ukrývala Olivetskou horu před očima obyvatel i návštěvníků, bohužel také vytlačila původní květenu z velké časti skal. Mnoholeté výmladky šeříku a jiných nevhodných dřevin dnes rostou nejen na rozsáhlých úsecích úpatí, ale i vrcholových poloh Olivetské hory. Podobně jsou na tom i četné vápencové skalní výchozy a dvě jeskyně Dolního paloučku, neméně obdivuhodné jako Olivetská hora. V důsledku náletových dřevin je pokrývá mech namísto květeny skalní stepi. Přitom přírodní i krajinářská hodnota skalní stepi Svatého kopečku přesahuje svým významem dalece hranice České republiky.
Nová úprava Dolního paloučku nastartuje postupnou obnovu vzácných původních ekosystému Svatého kopečku. Nabídne navíc návštěvníkovi, v blízkosti centra města, vnímat všemi smysly zásadní informace o podstatě originality a jedinečnosti Mikulova. Jsou jimi charakteristické prvky teplomilných lesních a stepních formací, v rámci České republiky jedinečné panonské krajiny, a také esteticky působivá městská a krajinná panoramata – součást záměru pozoruhodné urbanistické a krajinářské koncepce Mikulova z počátku 17. století.
Není třeba litovat přestárlých šeříků, jasanů, pajasanů, javorů a borovic černých, původem z Alp. Tyto druhy dřevin nepatří na vzácné osluněné plochy Svatého kopečku. Ukázalo se, že působí cizorodě a škodí mnohem více, než se předpokládalo. Vytvářejí stovky jednoletých a víceletých semenáčů, výmladků, jež stále více potlačují (svojí hmotou, chemizmem jehličí aj.) vzácnou původní vegetaci skalní vápencové stepi a květnatých kavylových trávníků. Vykácení všech nevhodných dřevin a hloubkové odstranění náletů a buřiny je jedinou možnou cestou a nezbytnou podmínkou k postupnému zlepšení stavu vzácné přírody a krajiny v okolí Mikulova. Polovičaté úpravy by nemalou investici dárce zcela zmařily během několika let.
Milada Rigasová
Realizací projektu byla pověřena Biosférická rezervace Dolní Morava, o. p. s. Kontakt: 724 523 300.