Hasiči se přestěhovali do nové budovy. Co bude s bývalou zbrojnicí v centru města?

Hasičská zbrojnice na ulici Svobody je již minulostí. Hasičský záchranný sbor má nové sídlo u nádraží. Budova, která tu vyrostla během roku, byla slavnostně otevřena 16. prosince. Přesně do roka a do dne. Tak, jak bylo 17. prosince 2012 při položení základního kamene slibováno. Nová budova stála dvacet pět milionů korun a bude v ní sloužit šestnáct profesionálních hasičů ve třech směnách.

 

hasici_01

 

hasici_03

Slavnostní otevření nové hasičské zbrojnice hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem a starostou města Mikulova Rostislavem Koštialem (uprostřed).

 

hasici_06

 

Jaké však bude využití památkově chráněného domu z počátku 20. století v centru města, kde doposavad hasiči sídlili, není stále jasné. Zastupitelé města byli na svém posledním zasedání 11. prosince obeznámeni se skutečností týkající se znaleckého posudku budovy. Obvyklá cena nemovitosti byla stanovena na 8,65 milionu korun. A jako taková bude v nejbližší možné době nabídnuta k prodeji či pronájmu a může se přihlásit jakýkoliv zájemce.

Zároveň pokračuje otevřená široká diskuse o využití budovy. „Uvítáme podněty a povedeme s veřejností diskusi. Nechceme ale při prodeji budovy jednat ukvapeně a zatím se nám vždy vyplatilo se všemi nemovitostmi zacházet uvážlivě. Uvážlivým prodejem a nezbrklostí jsme na prodeji zatím jako správní hospodáři vydělali,“ řekl starosta města Rostislav Koštial. Jako poslední případ uvedl mj. prodej budovy na ulici Kapucínská. Objekt, který město dlouhodobě prodávalo, se nakonec setkal se zájmem společnosti Landmann z Březí, která za něj nabídla 4,5 milionu korun. Nárůst ceny v tomto případě byl z dvou milionů více jak sto procentní. Další volnou nemovitostí je bývalá budova, kde byl dům dětí a mládeže, a ta se nyní dle slov starosty bude opravovat a bude nabídnuta k využití spolkům a zájmovým útvarům.

Diskuse zastupitelů k využití hasičské zbrojnice byla velká a pestrá. Z řady podnětů a názorů nakonec vzešel návrh na usnesení, z něhož plyne, aby byl zveřejněn záměr prodeje nebo pronájmu nemovitosti. Lhůta pro podání nabídek se stanovuje do 30. ledna 2014.

Do současné doby existují dva zájemci o budovu. Podnět Ladislava Kolmačky a firmy Frigoprima na zřízení městské tržnice a zájem občanského sdružení Paměť na vybudování muzea totality. Po zveřejnění záměru města o prodeji či pronájmu nemovitosti se mohou oba dva přihlásit, ale i kdokoliv jiný, a nabídnout cenu a využití budovy.

Názory vás občanů, čtenářů, kteří jste se rozhodli zapojit do diskuse vyhlášené 20. listopadu ve Zpravodaji, si můžete přečíst níže.

js

DSCN9380

Budova dnes již bývalé hasičské zbrojnice na ulici Svobody - názory čtenářů

DOBRÝ DEN, CHTĚLA BYCH SE VYJÁDŘIT K TÉMATU HASIČSKÉ ZBROJNICE.

JÁ SI MYSLÍM, ŽE BY NEBYL ŠPATNÝ NÁVRH NA NĚJAKÝ MENŠÍ OBCHODNÍ DŮM, NAPŘ. PENY. KDYŽ VIDÍM SENIORY V POKROČILÉM VĚKU, JAK TAHAJÍ VĚTŠÍ NÁKUPY AŽ Z TESCA, LIDLU NEBO Z BILLY, TAK MI JICH JE DOCELA LÍTO. KAŽDÝ NEMÁ MOŽNOST SI ZAJET NA VĚTŠÍ NÁKUP AUTEM. MYSLÍM SI, ŽE BY TOTO UVÍTALI VÍCE JAK NĚJAKÉ MUZEUM.

S POZDRAVEM KVĚTA RŮŽIČKOVÁ

K tématu staré hasičky bych chtěla říct, že především by se situace měla vyřešit rychle, aby tahle hezká budova na frekventovaném místě v centru města na dohled z Kopečku několik let nechátrala, jak se dělo u různých domů dříve. Osobně cítím, že by byla potřebnější a užitnější krytá tržnice, ale s jasně a rozumně nastavenými pravidly prodeje. Jsem pro podporu malých vinařů, regionálních pěstitelů a řemeslníků, kteří nemají tak velkou výrobu nebo kapitál na vlastní prodejnu. Rozhodně by z toho neměl být další vietnamský velkoobchod. Na takové místo se budou opakovaně vracet místní i turisté. Pokud vím, za objektem je dvůr, kam se vešly i hasičské tatry, s parkováním bych proto problém neviděla. Vzhledem k velikosti tržnice nelze očekávat nápor desítek aut. Naopak muzeum každý navštíví maximálně jednou, a i když je to velmi bohulibý záměr, domnívám se, že je to nevýdělečná aktivita, která by se velmi brzy stala dalším z žadatelů o dotace z městského rozpočtu. Nedokážu si také představit, že by expozice zaplnily celý obrovský objekt. Pokud chceme podpořit soukromé muzeum, pak bych byla pro hledání jiných možností.

Jiřina Falková, členka Kulturně-sportovně-volnočasové komise při Radě města Mikulova

Osobně si myslím, že ani jedna varianta není trefou do černého. Pro oba záměry jsou, nebo byla vhodnější místa v Mikulově. Když už muzeum, tak v budově bývalé celnice. Ostatně tento názor zde již dříve koloval a myslím, že ho původně navrhoval i pan starosta. Co se týče tržnice, tak ta musí být, nebo minimálně by měla navazovat na centrum města. A i když hasičská zbrojnice je součástí centra, tak přesto všechno je z osy. Dispozičně vhodnějším místem pro vybudování tržnice je, nebo byl prostor bývalé staré pošty. Budova hasičské zbrojnice skýtá jiná využití. Už jen proto, že její součástí je věž.

Každopádně referendum je populistické a alibistické řešení, kde si najednou někdo vzpomněl na veřejné mínění.

S pozdravem Dušan Tesárek