Jiří Kopečný z Mikulova se stal mistrem světa v thajském boxu
Rohovor s úspěšným borcem z Mikulova
Thajský box je staré bojové umění, vycházející z Thajského království z poloviny 14. století. Thajský box neboli Muay-Thai je plnokontaktní sport. Do ringu jdou zápasníci ukázat soupeři, kdo je rychlejší, přesnější, chytřejší a lépe fyzicky připraven. Bojovníci nejdou v žádném případě soupeře zabít nebo ho cíleně zmrzačit.
Titul mistra světa v thajském boxu získal Jiří Kopečný na mistrovství světa ve španělském Alicante v listopadu 2010. Je mu dvacet dva let. Pochází z Dolních Dunajovic a čtyři roky bydlí v Mikulově. Pracuje jako ochranka v nočním klubu.
Jak dlouho se věnujete thajskému boxu?
Thajskému boxu pod pravidly K1 (bez loktů) ve váhové kategorii 81-84-86 kg se věnuji čtyři roky. Před tím jsem rok dělal free fight což je volný styl boje a pak jsem přešel na thajský box. V roce 2007 jsem jej začal trénovat v Brně pod vedením trenéra Karla Kaisera.
Proč jste si zvolil právě tento sport?
Tento sport jsem si vybral s kamarádem. Trochu jsme se nudili a chtěli něco dělat, tak jsme začali jezdit do Brna trénovat thajský box.
Co vás přitahovalo právě k thajskému boxu?
Hlavně fyzická kondice a adrenalin před zápasem i během něj.
Za koho závodíte?
Boxuji za klub Muay Thai Brno, který založil Karel Kaiser v roce 1992. V současné době trénujeme také v Mikulově pod vedením trenérů z Brna. Scházíme se ve sportovní hale každé úterý a čtvrtek v 17 hodin.
Jak dlouho funguje thajsky box v Mikulově?
Oddíl v Mikulově funguje od října minulého roku. S kamarádem jsme vyrobili letáky a vylepili jsme je po okolních obcích. Na to začali na tréninky do Mikulova jezdit i noví kluci. Tak snad se thajský box v Mikulově udrží a proslaví.
Pro koho je vhodný thajský box?
Můžou se hlásit kluci i holky. Ideální věk je tak sedmnáct až osmnáct let až dorostou dlouhé kosti. Začít trénovat se ale dá už ve čtrnácti. Teď nás v Mikulově trénuje celkem asi dvacet.
Máte mezi sebou i ženy?
Asi před půl rokem začala chodit i jedna slečna.
Děláte i jiné sporty?
Závodně ne, rád si zahraju volejbal nebo squash. Od svých osmi let jsem hrál fotbal a za Březí jej hraji dodnes, ale to vše jsou jen doplňkové sporty pro dobrou kondici.
Bylo těžké získat titul mistra světa?
Měl jsem trochu štěstí. První zápas jsem měl s Rumunem, který se vzdal po druhém kole. V dalším zápase jsem se utkal s Němcem, který byl o hlavu vyšší, než já. Bylo těžké ho zasáhnout a nakonec jsem vyhrál na body. Ve třetím utkání jsem měl štěstí, můj soupeř z Portugalska nenastoupil skrze zranění. A tak jsem se stal mistrem světa pod federací ISKA.
Máte z dřívějška i jiné úspěchy?
V roce 2009 jsem se stal vicemistrem ČR. Loni v říjnu jsem vyhrál Czech open, což byla kvalifikace na mistrovství Evropy. Tam jsem ale nebyl, protože jsem odjel na mistrovství světa do Španělska.
Jak často trénujete?
Snažím se trénovat každý den asi jeden a půl hodiny. Někdy si v neděli udělám volno. Odpočinek je také potřeba.
Jaké vlastnosti by měl mít thajský boxer?
Hlavně fyzickou zdatnost, rychlost, dynamiku, hbitost a hlavně se nebát.
Je to plně kontaktní bojový sport. Jak je to s bolestí?
Při zápase bolest díky adrenalinu necítím. Rozkopané holeně, žebra a podlitiny bolí až hodinu po zápase. Někdy se přihodí i nějaký ten úraz, ale to je spíš náhoda.
Co je vaší tajnou zbraní, kterou porážíte soupeře?
Mám dobrou dynamiku, jdu do všeho čelem, tlačím na soupeře a hlavně mám dobrý úder. Na kontě už mám dost knokautů. Snažím se kombinovat údery a dám na rady trenéra, takže i taktika v zápase hraje roli.
Kdy chodí thai boxeři do důchodu?
Tak ve čtyřiceti letech.
Jak vidíte vaši budoucnost v tomto sportu?
V nejbližší budoucnosti se chystám do Holandska na tréninkové soustředění. A jestli se ptáte na dlouhodobé cíle, tak doufám, že to dotáhnu co nejdál. Chtěl bych thajský box dělat profesionálně.
dk