Geofyzikální měření na Mikulovsku odpoví na otázky o stavbě země

Od listopadu loňského roku až do letošního března probíhá na Mikulovsku geofyzikální měření metodou VIBROSEIS. O těchto aktivitách společnosti Moravské naftové doly jsme vás informovali v předvánočním vydání Zpravodaje. „Toto měření se provádí za účelem získání přesnějších informací o geologické stavbě mělčí části zemské kůry a bude využito pro hledání akumulací přírodních uhlovodíků společností Moravské naftové doly. Na základě tohoto měření je také možno odhadovat možnost existence vodních zdrojů, vč. termálních," řekl odpovědný pracovník Stanislav Benada. Vlastní měření realizuje společnost DMT Geosurvey s. r. o. Kabely pro měření jsou položeny v pětadvaceti obcích Mikulovska včetně Mikulova a po regionu se pohybují velké bílé měřicí vozy.

„Měření je součástí rozsáhlejšího průzkumu, s realizátorem pravidelně jednáme a rozhodně budeme požadovat informace, které by byly využitelné pro naše město," řekl starosta města Rostislav Koštial.

Stanislav Benada nám v rozhovoru řekl více.

Jaký je účel seismického měření? „Účelem měření je získání obrazu geologického podloží. Geofyzikální (seismické) měření je v současném světě hlavní metodou, kterou lze zjistit, jak jsou uloženy vrstvy pod zemským povrchem. Je to metoda, kdy lze měření provést bez zásahu do pozemku, tedy bez hloubení hlubokých vrtů. Měření spočívá v tom, že je jedním nebo několika měřícimi vozy vyslán do země seismický signál (zvuková vlna). Doba, za kterou se vlna vrátí na povrch, je měřena velmi citlivými senzory v geofonech zakončenými bodci a propojenými kabely."

K čemu budou výsledky měření využity? „Když terénní měření skončí, jsou data zpracována a po několika měsících se objeví trojrozměrný obraz podloží. Patrné jsou horninové vrstvy, je vidět jejich úklon, zlomy či mocnost. Měřením získáváme informace z hloubek od cca dvě stě metrů až po šest až sedm kilometrů. Tento obraz mohou geologové využít k pochopení toho, jak vznikly vápencové vrcholy Pálavy, ale také mohou zkoumat, zda se pod Mikulovem nachází zdroje termálních nebo lázeňských vod. Toto měření si objednala společnost Moravské naftové doly, a proto budou v geologickém obraze vyhledávat struktury, které by mohly představovat ložiska ropy či zemního plynu.

Jaké důsledky budou mít výsledky měření pro Mikulov? „V případě, že by v katastru obce bylo nalezeno ložisko ropy nebo zemního plynu, získá městská pokladna podle platného horního zákona podíl z vytěžené suroviny (poplatek za vytěžený nerost). Obce, kde se dnes těží, získávají touto cestou nemalé částky. Je pravděpodobné, že v oblasti Mikulova bude zkoumána stavba podloží i z hlediska možnosti získání teplých nebo lázeňských vod."

Kdo výzkum financuje? „Průzkum je financován výhradně firmou MND, a. s. 3D seismické měření se v oblasti jižní Moravy provádí již od počátku devadesátých let a blok dat z okolí Mikulova bude dalším dílkem skládačky pomáhajícím pochopit geologickou stavbu celého území. Pomocí seismického průzkumu byla nalezena významná ložiska ropy a plynu, jako Žarošice, Uhřice nebo Prušánky. Zisky z těžby ropy a plynu se pak z velké části znovu investují do dalších průzkumných aktivit."

Na závěr Stanislav Benada dodal: „Dovolte, abychom touto formou poděkovali občanům Mikulova za trpělivost a součinnost při tomto měření. Provádí ho specializovaná firma a odborníci, kteří měření provádí, přišli z celé Evropy. Na krátký čas jsme museli spojit měřicí čidla kabely i napříč městem či okolními vesnicemi. Také měřící vozy působily krátkodobě obtíže v dopravě. Děkujeme vám, kteří zde žijete, že jste tyto obtíže překonali a umožnili provést toto unikátní a neopakovatelné měření. A tak, až na několik drobných incidentů a opakované nájezdy zlodějů materiálu, projekt zdárně pokračuje. Bláto na silnicích se snažíme hned uklidit, škody po průjezdu přes zemědělské pozemky uhradíme vlastníkům a polní cesty uvedeme do původního stavu."

js, foto: zdroj  DMT Geosurvey

zpravodaj3

zpravodaj k uprave

MND-stroje