Přírodovědný a technický projekt na GSS Mikulov
V rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost je naše škola zapojena do projektu s názvem Podpora přírodovědného a technického vzdělávání na středních školách v Jihomoravském kraji (reg.č.p.: CZ.1.07/1.1.00/44.0006). Cílem projektu je investiční a metodická podpora přírodovědného a technického vzdělávání na základních a středních školách v Jihomoravském kraji – popularizovat předměty jako je fyzika, chemie a praktické cvičení. Projekt je řízen Jihomoravským krajem a probíhá ve spolupráci s více než třiceti partnery – vybranými středními školami a na ně navázanými sto třiceti základními školami z Jihomoravského kraje – a je spolufinancován z prostředků ESF. Projekt byl zahájen 3. 10. 2013 a končit by měl 30. 6. 2015.
Naše škola zapojila do projektu samozřejmě obě mikulovské základní školy a pak základní školy z okolí Mikulova, konkrétně z Březí, Dolních Dunajovic, Drnholce a Valtic. Spolupráce s nimi probíhá ve velmi přátelském a tvůrčím duchu.
A v čem spočívá hlavní náplň projektu u nás? Díky finanční podpoře došlo k pořízení moderního vybavení laboratoří a učeben odborného výcviku – laboratoře chemie a fyziky byly vybaveny moderním měřicím systémem a potřebným IT vybavením, dílny odborného výcviku pak moderními přístroji (digitální frézka, univerzální soustruh) a dalšími pracovními nástroji pro práci s kovovým a dřevěným materiálem. Učitelé středních a základních škol absolvovali školení k přímé obsluze pořízeného zařízení a popularizaci výuky přírodovědných a technických předmětů.
Určitě uznáte, že by byla škoda, aby toto vybavení bylo k dispozici pouze našim žákům, a proto je jednou z hlavních součástí projektu výuka žáků základních škol. Tito žáci nyní absolvují v rámci své povinné výuky vyučování v našich laboratořích a dílnách (mikulovští formou odpoledního vyučování – deset výukových hodin ročně každá třída, mimomikulovští formou projektových dnů – čtyři projektové dny ročně každá třída). Žáci 7. tříd k nám docházejí pravidelně na fyziku, žáci 8. tříd na praktická cvičení a žáci 9. tříd na chemii.
Pro mikulovské žáky vedou dále naši učitelé ve spolupráci s učiteli ze základních škol kroužky s tematickým zaměřením na přírodovědné předměty a technické dovednosti (deset hodin ročně pro každou školu a předmět). Pro mimomikulovské žáky jsme zase navíc připravili několik vyučovacích hodin přímo na jejich domovských základních školách. Hodiny jsou zaměřeny především na provedení demonstračních pokusů (čtyři hodiny ročně pro každou školu a předmět).
V současné době se rozbíhají tematické exkurze zaměřené na popularizaci a přiblížení technických a přírodovědných oborů ve spolupráci s VUT Brno – NETME centrem (deset exkurzí během dvou let).
Informace o aktuálním dění na projektu můžete sledovat na webových stránkách školy (http://gymik.cz/) a fotogalerie je umístěna na http://gssmikulovprojektzs.rajce.idnes.cz/ .
Doufáme, že po skončení projektu se zvedne u žáků a studentů zájem o přírodovědní a technické obory, že si odnesou nejen výrobky, které při své činnosti vytvoří, ale i znalosti a elán, které zúročí v dalším průběhu svého života.
I když je práce se žáky velmi inspirativní, protože je interaktivní a v mnohých ohledech nevšední, jedná se o činnost časově a logisticky velmi náročnou. Proto děkuji všem kolegům jak z naší školy, tak ze všech zapojených základních škol, bez nichž by se projekt v žádném případě nedal realizovat.
Za projektový tým Mgr. Vladimír Mikel, manažer projektu