Zvoní mikulovskému gymnáziu hrana?
Bude mikulovské gymnázium zrušeno?
Možná jste také slyšeli „zaručené zprávy“ o tom, že se Gymnázium Mikulov zruší, že se bude spojovat s učňovskou školou, proto tam už není ředitel, že je tu málo studentů a kdo ví, zda zde své studium vůbec stávající studenti dokončí, že preventivně utíkají mladí učitelé...
Letos v červnu skončil ve funkci ředitele školy Milan Pernický, který odešel do důchodu. Na jeho místo byl vypsán konkurz, do kterého se přihlásili tři uchazeči. Zřizovatel školy Jihomoravský krajský úřad však žádného kandidáta do této funkce nepotvrdil a koncem října vypsal konkurz nový. Do něj se přihlásili čtyři uchazeči a výběrové řízení má proběhnout 3. prosince tohoto roku. Do doby, než bude jmenován nový ředitel školy, byl vedením gymnázia pověřen Jiří Souchop, který do té doby působil jako zástupce ředitele.
„Nemám žádnou, a to ani neoficiální zprávu z Jihomoravského kraje o tom, že by se mělo naše gymnázium rušit. Domnívám se, že tato fáma, která naši školu mimochodem velmi poškozuje, vznikla parvděpodobně díky tomu, že v prvním výběrovém řízení nebyl vybrán nový ředitel. Lidé si asi proto myslí, že se bude škola slučovat nebo dokonce zavírat. To je ale nesmysl. Pevně věřím, že z druhého konkurzu již nový ředitel vzejde a všem dohadům bude konec,“ vysvětlil současnou situaci Souchop.
Studentů do 1. ročníku čtyřletého gymnázia nastoupilo letos v Mikulově málo, přestože se jich přihlásilo a bylo přijato daleko víc. Tato situace se však týká všech středních škol na jižní Moravě. Nastoupily slabé ročníky a boj o žáky se vede všude.
„Střední školy v Jihomoravském kraji mají kapacitu patnáct tisíc míst. Ve skutečnosti v nich však studuje jen něco málo přes deset tisíc studentů. Školy jsou tedy z jedné třetiny prázdné. Je jasné, že kraj bude hledat způsob, jak tento stav napravit a optimalizace nás nemine. Dnes je ale naprosto předčasné mluvit o rušení konkrétních škol včetně mikulovského gymnázia,“ uvedl zastupující ředitel Souchop. „O naši školu se do budoucna určitě nebojím. Nejsme továrnou na vzdělávání, snažíme se být spíše školou rodinného typu. S žáky pracujeme individuálně a studenti mají u nás s vyučujícím bližší vztah. Díky programu na prevenci sociálně patologických jevů se nám vyhýbají drogové delikty. Máme bohatou nabídku aktivit ve škole i mimo ni – výběr jazyků a volitelných předmětů, spolupráce se školami v zahraničí, nepovinné předměty a mnoho dalšího. Naši studenti byli úspěšní při generálce státních maturit. Podle mého názoru je gymnázium nejlepší možností, jak ostrou státní maturitu dobře zvládnout. Osmdesát pět až devadesát procent našich absolventů je každoročně přijato na vysoké školy. Studijní výsledky jsou pro nás jasnou výhodou a devizou,“ doplnil Souchop.
V posledních letech proběhla v budově gymnázia rekonstrukce a modernizace učeben, které jsou vybaveny novým nábytkem a moderními pomůckami. Z prostředků získaných z projektu z Evropské unie byla na špičkovou úroveň zmodernizována počítačová vybavenost a pokračují i další projekty na rozvoj školy.
„Piaristické gymnázium existuje v Mikulově třista osmdesát let, má bohatou nejen historii, ale i současnost. Jsme dobře vybavenou moderní školou, jsme zapojeni do mezinárodních projektů s dalšími školami v zahraničí. Naši studenti jsou úspěšní v olympiádách, soutěžích i v dalším vzdělávání. Nasvědčuje snad něco z toho, že máme být zrušeni?“ vzkázal všem pochybovačům Jiří Souchop.
dk