Zastupitelé se vyjádřili pro zřízení tržnice

Jedním z bodů jednání na posledním zasedání zastupitelstva města, které se konalo 23. dubna, byl návrh na konání místního referenda a vyhlášení místního referenda ve věci farmářské tržnice v budově bývalé hasičské zbrojnice.

Návrh na konání místního referenda s otázkou „Souhlasíte s tím, aby Zastupitelstvo města Mikulov schválilo využití objektu bývalé hasičské zbrojnice v Mikulově jako tržnice" předložil přípravný výbor zastoupený mj. Ilonou Žiškovu Vágnerovou, Michalem Solaříkem a Karlem Štoglem a podpořilo jej svými podpisy více než třináct set občanů.

Hned na úvod projednávání zastupiteli vyzval starosta města Rostislav Koštial zástupce petice, aby žádost o uskutečnění referenda stáhli. To by se mělo konat během komunálních podzimních voleb a jeho předpokládané náklady byly vyčísleny na sto tisíc korun. „Nejenom že náklady na uspořádání referenda zatíží městskou kasu, ale do té doby nemůžeme nakládat s majetkem, nemůžeme budovu nabízet a její využití se tak značně prodlužuje. A pokud se vše protáhne až do podzimního referenda, tak o nemovitosti bude rozhodovat až nové zastupitelstvo, a to s největší pravděpodobností až na jaře příštího roku," řekl starosta.

Ilona Žišková Vágnerová jako zmocněnec petice však uvedla, že na uspořádání referenda trvá a že návrh na jeho uspořádání zpět nevezme. Už proto, že podpisy více než čtvrtiny oprávněných voličů mluví jasně. „Občané si referendum přejí," řekla zastupitelka, jejíž snahou také bylo, aby zastupitelé při tomto bodu hlasovali jmenovitě. Její návrh ale podporu nenašel.

Jednadvacetičlenné plénum zastupitelů (omluveni byli Petr Marcinčák, Karel Pavlík, Stanislav Šprtel a Vladimír Zich) pak vedlo či poslouchalo bohatou diskusi, která vyvrcholila protinávrhem usnesení, který zastupitelům předložil starosta Rostislav Koštial.

Podle zákona o obcích může totiž zastupitelstvo obce samo rozhodnout o diskutované otázce, a tak se mikulovští zastupitelé vyjádřili, zda schvalují využití objektu bývalé hasičské zbrojnice v Mikulově jako tržnice.

„Tímto protinávrhem jsem sledoval jednu zásadní věc. A to, abychom zkrátili čas a mohli s nemovitostí nakládat co nejdříve. Nabízet ji a jednat s případnými zájemci. Referendum tak nepotřebujeme. Řekli jsme ano, chceme tam tržnici," dodal na vysvětlenou starosta.

Pro tento návrh hlasovalo osmnáct zastupitelů, proti byla Ilona Žišková Vágnerová, zdrželi se Karel Štogl a Michal Solařík.

Zastupitelé tak rozhodli ve smyslu petice a ve smyslu navrhovaného referenda, že si přejí tržnici. „Těší mě, že většina zastupitelů můj protinávrh podpořila a projevila vůli, jak má být s nemovitostí v budoucnosti nakládáno, a rozhodli se vyhovět přání občanů," řekl starosta města.

Přípravný výbor na konání místního referenda se však může proti tomuto rozhodnutí zastupitelů odvolat. „Pokud se odvolají, tak musíme opět na příštím červnovém zasedání zastupitelstva projednávat tento návrh. A navrhovatelé mají i právo domáhat se uspořádání referenda u soudu. Do té doby nemůžeme s majetkem nakládat a celý proces se tak značně prodlužuje," dodal starosta. „Referendum se konat bude. Na svém návrhu trváme a odvoláme se třeba i k soudu. Chceme, aby o dalším osudu hasičky rozhodli občané," řekla zastupitelka Ilona Žišková Vágnerová, která je zmocněncem a členem přípravného výboru. (poznámka red. na žádost Ilony Žiškové Vágnerové; odpověď paní zastupitelky byla redakčně krácena).

Budovu hasiči opustili v prosinci loňského roku a město ji nabídlo ve veřejné soutěži k prodeji či pronájmu již v lednu. „Tehdy byli dva zájemci, občanské sdružení Paměť a firma Frigoprima zastoupená panem Ladislavem Kolmačkou," potvrdil starosta města Rostislav Koštial. Nabídka však prodloužena nebyla vzhledem k tomu, že byl předložen návrh na konání referenda. Odhadní cena nemovitosti byla znalcem stanovena na osm milionů korun a sanační práce na dvanáct milionů korun.

Jitka Sobotková

 

 DSCN9688