Projekt galerie umění budí emoce

V areálu náměstíčka "U vinaře" (Husova/Brněnská ulice) začíná soujkromý investor budovat novou galerii

namesticko_b

Mikulov by se mohl do konce příštího roku pyšnit vlastní galerií umění. Vystavovat v ní budou ti nejlepší autoři světového věhlasu. Nové centrum pro milovníky umění nabídne také kavárničku s časopisy, místo pro besedy i komorní koncerty mladých talentů. Vize, které v Mikulově dávají všichni zelenou. Někteří by ji však realizovali jinak než investor. To je jádro problému, který v posledních dnech přerostl v domnělý konkurenční boj.

Umění odjakživa vzbuzuje emoce a ani plánovaná podoba galerie není výjimkou. A tak nedávno vznikla podpisová akce proti architektonickému návrhu stavby, která má vyrůst na Husově ulici u náměstíčka se sochou vinaře. Veřejnost i zúčastněné strany mohly svá stanoviska vznést v rámci územního a stavebního řízení, které proběhlo na konci tohoto týdne. Sešly se na něm téměř dvě desítky lidí, kteří dostali příležitost nahlédnout do projektové dokumentace.

„Podle mého názoru nesplňuje návrh estetické hodnoty, které by si galerie na takovém místě zasluhovala. Plánovaná podoba objektu na mě působí necelistvě, stavbě chybí plastičnost a souhra tvarů,“ říká Jitka Plesz, organizátorka petice. Ale i architekti musí v tomto případě respektovat vyhlášky a zákony. Projekt musí být v souladu s městskou památkovou rezervací a územním plánem.  A právě snaha investora Eduarda Závodného přizpůsobit se těmto nárokům je podle Plesz až násilná, a to na úkor výsledné podoby stavby.

Závodný však konzultoval svůj záměr s několika odborníky a pro vypracování finálního projektu oslovil mikulovského architekta Štěpána Děngeho. „Zcela jistě se nám podařilo skloubit důstojnost plánované budovy a zároveň splnit podmínky pro provoz,“ říká Závodný, který do svého záměru hodlá investovat řádově desítky miliónů korun. Přestože dostal několik nabídek na galerie v Praze a Brně, zůstal věrný Mikulovu, ve kterém žije téměř šedesát let.

„Jsem velmi překvapen, jaké námitky tady zaznívají. Já si naopak myslím, že je skvělé, že se konečně našel někdo, kdo chce pro město vybudovat galerii, která bude přínosem pro celé město,“ vyjádřil se Georgios Georgiu, účastník řízení. Souhlasila s ním i zastupitelka města Mikulov a členka Spolku přátel židovské kultury Marie Leskovjanová. „Pan Závodný mě přesvědčil, že to myslí vážně. Je úctyhodné, že tomu místu vrátí důstojnost, že tam vyroste galerie a ne další restaurace. Podle mého je to šťastné řešení,“ zhodnotila.

Oběma stranám jde o společnou věc, hlavní překážkou je vlastně rozdílné estetické cítění. Pod záměr investora by se totiž podepsala i Jitka Plesz. Sama sice provozuje malou, úzce zaměřenou galerii, zvěsti o konkurenčním boji ale odmítá. „S čím já bych asi tak mohla konkurovat zamýšlené galerii umění? Naopak, tento úmysl vnímám od počátku pozitivně, je to fantastická věc, protože to do Mikulova naláká spoustu nových návštěvníků,“ uzavřela Plesz.

(DS)

Galerie architektonických návrhů zamýšleného projektu zde.