Mikulov si připomíná historii novokřtěnců
V Mikulově se zrealizoval další zajímavý projekt, který připomíná historii města. Novokřtěnci, zvaní také habáni, jsou neodmyslitelnou součástí dějin a nyní se o jejich působení v Mikulově i okolí může dozvědět široká veřejnost. A to díky naučné stezce Po stopách novokřtěnců i vydaného informačního letáku.
„Impulzem k realizaci této aktivity byly zcela chybějící informace o novokřtěncích čili anabaptistech, taktéž známých jako habáni. Ti v Mikulově a zdejší okolní vinorodé krajině žili a pracovali téměř sto let, od roku 1526 do roku 1622," vysvětlila manažerka projektu Kateřina Korandová z Městského úřadu Mikulov a zároveň doplnila: „Projekt je přínosný nejen provázaností jednotlivých aktivit, ale hlavně tím, že seznamuje širší veřejnost s významným tématem novokřtěnců. Toto téma nebylo dosud v Mikulově a okolí takto systematicky zmapováno."
Prvotní aktivitou projektu Po stopách novokřtěnců byl sběr informací z archívu a dalších odborných zdrojů a jejich zpracování do textů. Autorkou textů je Milada Rigasová z Regionálního muzea v Mikulově. Texty autorky byly použity pro vydání populárně-naučné publikace „Novokřtěnci v Mikulově a okolí". Odborné připomínky k textům poskytl Jiří Pajer, který je špičkovým odborníkem na problematiku novokřtěnců a profesně se jí věnuje celý svůj život. V rámci projektu proběhla také spolupráce s ředitelem vídeňského spolku Hutterischer Geschichtsverein, Reinholdem Eichingerem, jehož autorský příspěvek je součástí publikace. Další odbornou pomoc poskytli také Miroslav Svoboda, ředitel Státního okresního archivu Břeclav se sídlem v Mikulově a Regionální muzeum v Mikulově. „Ráda bych tímto moc poděkovala zejména autorce textů a všem, kteří se na přípravě publikace podíleli," uvedla Kateřina Korandová.
V rámci projektu byla také vybudovaná nová naučná stezka s názvem Po stopách novokřtěnců, která vede v místech, kde novokřtěnecká komunita žila. Bylo to v severní části Mikulova, v době zastavěné. Na pěti panelech naučná stezka seznamuje návštěvníky s krátkým, ale o to plodnějším obdobím, kdy se v Mikulově usadili novokřtěnci.
Vstupní panel stezky se nachází přímo v centru města, v sousedství Dietrichsteinské hrobky. Stezka je dlouhá jeden a půl kilometru a vede přes ulici 1. května a pokračuje k zastavení v malém parčíku na křižovatce ulic 1. května a Bezručova.
Zde je kromě odpočinkového místa umístěna také dřevěná skulptura v životní velikosti. Socha novokřtěnce – vinaře v dobovém oděvu. Stezka pak končí v zrekonstruovaném parku u bývalého lomu Janičův vrch, kde jsou umístěny poslední dva panely. „Naučná stezka má tak systematickou návaznost na nově chystanou naučnou stezku Svatý kopeček a vytvoří se okruh pro návštěvníky města Mikulova," přiblížila manažerka projektu.
Další aktivitou projektu bylo vydání letáku Novokřtěnci v Mikulově a okolí v české a německé verzi. Ten poskytuje stručné a jasné informace o tom, kdo to novokřtěnci byli, jak žili, jací byli odborníci a zruční řemeslníci, ale také informace o naučné stezce a expozicích novokřtěnců v Rakousku.
Projekt Po stopách novokřtěnců byl realizován od podzimu loňského roku a vyvrcholil letos v srpnu. Je spolufinancován z operačního programu Přeshraniční spolupráce Rakousko – Česká republika. Celkový rozpočet projektu je přibližně šest set tisíc korun, přičemž dotace by měla činit až 82 % uznatelných výdajů.
js, foto: Kateřina Korandová