Rozhovor s kurátorem letošního ročníku MVS „dílna" Stanislavem Divišem
Jednadvacáté Mikulovské výtvarné sympozium "dílna", které se konalo od 12. července do 9. srpna, byl "divnej ročník". Jak ho vidí jeho kurátor Stanislav Diviš.
V čem byla ta letošní „dílna" jiná?
„Od okamžiku, kdy jsem byl schválen kurátorem, jsem měl jednoznačnou koncepci. Chtěl jsem, aby to byl po dlouhé době čistě malířský ročník. Pozval jsem mé vrstevníky, starší autory, kteří jsou renomovaní a uznávaní a mají své kariéry.
Také jsem chtěl, aby dělali v Mikulově vlastní tvorbu. Nikomu jsem přesně nezadával sympoziální téma. A tak se také stalo, že tři z nás si tu malovali i výstavu a čas strávený v Mikulově jsme využili úplně maximálně. A nejenom k popíjení, ale fakt jsme tady pracovali. Do svých ateliérů na zámku jsme nastupovali ráno v devět, a pokud jsme nejeli někam na výlet za poznáním krás i chutí Mikulovska, tak jsme odcházeli večer v osm, devět. Celou dobu jsme dělali, protože to děláme rádi, jsme profíci a sympozium pro nás není výjimkou."
Určitě jste si ale našli čas na zábavu a dobré mikulovské víno...
„Jasně. Večer jsme chodili ven, obešli jsme kavárny, hospody, vinárny a seznamovali se a diskutovali s místními. To k tomu patří. Ale neseděli jsme tam celý den. Dali jsme si skleničku a šli jsme dál. Jezdili jsme také do vinařství v okolí. Chtěl jsem, aby kolegové, kteří zas tak moc víno neznají, se seznámili a ochutnali i kvalitní vína z Mikulovska. Pro nás bylo úžasné, že jsme mohli diskutovat, poznávat se a zároveň během toho měsíce vznikala práce, kterou jsme potřebovali dělat."
V tom byl tento ročník jiný?
„Ano. Dali nám i nálepku, kterou používáme oficiálně – divnej ročník. To spočívá v tom, že pracujeme a míň pijeme. My nemáme pocit, že bychom něco ořezávali, ale je pravda, že jsme odcházeli ještě střízliví!"
A co díla, která jste zde zanechali?
„Letos se možná taky poprvé přenechává městu od každého autora jen jedno dílo. Ale ne malé, ale velké dílo, které má svou cenu. My sami si své práce ceníme a vážíme a myslíme si, že když tady člověk nechá větší věc, která má svou cenu, tak je to pro sbírku cennější, než kdyby tady zůstalo pět menším či průměrných děl. A netvrdím, že vždycky zůstaly průměrné, ale obvykle se stávalo, u těch mladších autorů, že to dílo tu váhu nemá nebo nemělo. Tak jsme to letos pojali takto a za svým rozhodnutím si stojíme!"
Jaké další odvážné vize sympozia si dokážete představit?
„Byl bych velmi rád, kdyby se městu podařilo získat objekt, ve kterém by byla celá sbírka současného umění a zároveň i galerie a vše by bylo profesionálně spravované, jinak ta sbírka bude trpět. Zámek, regionální muzeum, vychází městu velkoryse vstříc, ale přeci jen je to krajská instituce. A pokud město Mikulov už takovou rozsáhlou sbírku má, tak si tato sbírka zaslouží, aby měla správný statut."
Myslíte, něco jako městskou galerii současného umění?
„Mikulov by po jednadvaceti letech měl mít svoji moderní galerii současného umění, ve které by vystavoval svoje sbírky. Tak rozsáhlou sbírku nemá ani Národní galerie. Jednadvacet let kontinuálního sbírání současného umění v naší republice bohužel nikdo nedělá.
A pokud by ideu moderní galerie podpořila většina zastupitelů, tak jsem přesvědčen o tom, že by to byl další celoroční turistický magnet Mikulova."
Letošní „dílna" skončila. Už víte koho nominujete na kurátora 22. ročníku?
„Definitivně ten letošní ročník bude uzavřen až na jaře 2015, kdy bude představen katalog, a také nový kurátor. Já vím, koho navrhnout, aby vše pokračovalo podobným směrem, který byl v letošním roce, ale návrh musí nejdříve posoudit poradní sbor. Moje snaha byla, aby to letos bylo jiné, a dopadlo to dobře. A věřím, že veřejnost tu změnu zaregistrovala a vnímá ji kladně. Je zde velká šance na pokračování a to je podle mě pro sbírku a město Mikulov rozhodně dobrá cesta."
js, foto: archiv MVS