Křehkost a síla bytí v Galerii Závodný

V Galerii Závodný se až do 21. září setkávají dvě výrazné osobnosti evropského výtvarného umění. Výstava s názvem Křehkost a síla bytí je věnována Adrieně Šimotové a Magdaleně Abakanowicz.

„Toto jedinečné setkání dvou výjimečných tvůrčích osobností se dotýká fyzického, rozumového a duchovního směřování člověka. Hlavními tématy výstavy jsou hledání identity člověka, jeho možnosti existence v rámci společenství, přijmutí osudového údělu i přesahy do sféry duchovních prožitků a tužeb," řekla k výstavě její kurátorka Vladimíra Brucháčková Závodná.

Výstava vznikla ve spolupráci s Nadačním fondem Adrieny Šimotové a Jiřího Johna a s Nadací Magdaleny Abakanowicz.

Magdalena Abakanowicz, polská výtvarnice žijící ve Varšavě, patří k nejvýraznějším postavám výtvarného umění 20. století. Její specifický výtvarný jazyk je vystavěn na sochařské práci s textilní materií, velkém počtu objektů ve skupině a především zájmu o lidskou postavu. K jejím nejznámějším pracím patří instalace sedmi vápencových kolosů pro Izraelské muzeum v Jeruzalémě.

Figurální plastiky z jutoviny, které jsou k vidění v Mikulově, prezentují širokou škálu poloh, které paní Magdalena divákovi nabízí. V anonymitě velkého množství postav je možné nalézt jedinečnost a individualitu každého jedince, pozorovat drobné rozdíly v držení těla, v detailech kůže. Zároveň je nutné vnímat existenciální podtexty, které se dotýkají ztráty osobitosti, vlastního myšlení i nemožnost sounáležitosti ve snadno manipulovatelném davu.

Plastiky z jutoviny a pryskyřice přinášejí velmi silnou, autentickou, syrovou a neopakovatelnou výpověď o složitém bytí člověka v rámci lidské komunity.

Pani Adriena Šimotová byla výraznou osobností české výtvarné scény, která přijala pozvání ke společné výstavě. „Pani Adriena velmi promýšlela koncepci výstavy, byla si vědoma toho, že sdílený výstavní prostor přináší mnohá úskalí," říká dlouholetý výtvarničin spolupracovník Pavel Brunclík. „Pani Adriena vnímala, že Galerie Závodný patří ke galeriím s kvalitním výstavním programem a vážila si také toho, co Závodní dělají pro českou výtvarnou kulturu," doplnil Pavel Brunclík.

Bohužel finálního výběru děl a samotné instalace výstavy se pani Adriena Šimotová neúčastnila. 19. května 2014 odešla ze světa. „Myslím si, že by s konečným výběrem děl i instalačním řešením souhlasila. A měla by z toho radost," dodal Pavel Brunclík. Neplánovanou souhrou náhod bylo i načasování zahájení výstavy. 6. srpna by se Adriena Šimotová, nositelka francouzského řádu Rytíře umění a literatury a medaile Za zásluhy I. stupně, udělené jí prezidentem České republiky Václavem Havlem, dožila osmdesáti osmi let.

Díla vystavená v Mikulově jsou z různých autorčiných časových období. Prostřednictvím lidské figury má divák možnost vstoupit do duchovního světa, nachází se na rozcestí odžitých událostí, prázdného ticha i nových prožitků. „Jednotlivá díla by měla připomínat zastavení, místa odpočinku a splynutí na cestě k pochopení bytí člověka a k vlastní duši," říká kurátorka výstavy Vladimíra Brucháčková Závodná.

Galerie je otevřena od pondělí do neděle od 10 do 17 hodin.

js

GZ 01