„Nejvíce jsme za uplynulé roky investovali do občanské vybavenosti a bytového fondu," říká místostarosta města Eduard Kulhavý
Trendem uplynulých let v Mikulově byly investice do občanské vybavenosti. To je názor místostarosty města Eduarda Kulhavého, který se i díky svému profesnímu zaměření věnuje investiční výstavbě Mikulova.
Během uplynulých čtyř let se ve městě zrekonstruovala řada komunikací, včetně chodníků, řešilo se osvětlení, zejména na sídlišti se rozšířily parkovací plochy, revitalizuje se zeleň a značná část prostředků z městské pokladny jde na opravy bytového fondu.
„Ve městě máme přes tři sta bytů a náklady na jejich údržbu a rekonstrukci jsou dosti vysoké. Uvolněné byty se pak snažíme renovovat a modernizovat. O bytový i nebytový fond se nám stará městská společnost Tedos," vysvětluje Eduard Kulhavý. Během uplynulých čtyř let bylo do oprav objektů bytového i nebytového fondu investováno čtyřicet milionů korun.
Také do regenerace objektů památkové péče bylo od roku 2011 investováno bezmála dvacet šest milionů korun. Opravena byla řada domů přímo na Náměstí. „Jedna z největších věcí, které se podařily, je zvelebení Svatého kopečku," míní místostarosta Eduard Kulhavý.
Mikulov se uplynulé roky také hodně věnoval propojování cyklostezek. „Podařilo se nám zprovoznit komunikaci směrem na stání hranici s rakouským Ottenthalem, v plánu je cyklostezka od G-centra a připravuje se také rekonstrukce cyklostezky od staré celnice do Sedlece. Ta by měla stát pět milionů korun," doplnil místostarosta.
K nejvýznamnějším investicím, které se v Mikulově v letech 2011-2014 dělaly, patří podle vyjádření Eduarda Kulhavého realizace dvou okružních křižovatek za 6,5 milionu korun, rekonstrukce lávky k nádraží za 2,5 milionu korun a rekonstrukce komunikací v celkové hodnotě čtyři miliony korun. Jen oprava chodníků a komunikací v rámci komunálních služeb přišla na šestnáct milionů korun. Během uplynulých čtyř let tak Mikulov vynaložil do investiční výstavby celkem 69,7 milionu korun.
Zároveň jsou nastartovány akce, jako je ozelenění města v celkové hodnotě 6,54 milionů korun, či rekonstrukce amfiteátru za dvanáct milionů korun, která musela být kvůli nedostatkům v projektu přeložena na příští rok.
Již je také znám osud budovy na ulici Koněvova 15, kde sídlil katastrální úřad. Rada města odsouhlasila výběrové řízení na dodavatele a budou zde byty. „Bude to pět obytných jednotek s parkovacím místem ve dvoře, které budeme nabízet tržní cenou," upřesnil místostarosta. Dalším domem, který se opravuje a získá nový kabát je dům na ulici Alfonse Muchy 2. „Tento dům hlavně ze své boční strany nám už roky nedělá dobrou vizitku. Bohužel přilehlý pozemek „staré pošty" je soukromý, a i když o něj usilujeme, tak ho jeho majitel nechce prodat," upřesnil Eduard Kulhavý.
V letošním roce se také zatepluje mateřská škola Pod Strání a připravuje se rozšíření Mateřské školy Habánská, kde by měla v příštím roce vzniknout v půdní vestavbě nová třída.
V nejbližší době by se mělo dodělat oplocení kolem dětského hřiště u OD Tesco, připravuje se pochůzní chodník mezi ulicemi Nádražní a Hraničářů. Začne se také s opravou bývalé DPS na Náměstí. „Zde vzniknou sociální byty v režii Tedosu a ve spodní části budou prostory, které využije městský úřad jako archiv. Příjezd do objektu bude z ulice Česká," doplnil místostarosta.
Do konce letošního roku by měla být ještě opravena část silnice Bardějovská, bohužel spojka mezi ulicemi Žižkova a Bezručova opravena nebude z důvodu řešení církevních restitucí. Co muselo být dále odloženo a v letošním roce se nebude realizovat, je kanalizace na ulici Valtická, kdy stavební komise požádala o přepracování projektu.
Místostarosta města Eduard Kulhavý také připustil, že letitým problémem je údržba zeleně ve městě na pozemcích, které ovšem nepatří městu. „Těžko vysvětlujeme občanům, že nám ty pozemky nepatří, a tudíž nemáme povinnost je udržovat. Přesto se snažíme, zejména v turistické sezoně je ošetřit. Tak jako jsme to udělali letos před vinobraním na ulicích Gagarinova či na Valtické," vysvětlil místostarosta.
js