Chirurgové z celé republiky se sjeli na své sympozium do Mikulova
Mikulov se stal na tři dny pomyslným domovem významných chirurgů z celé České republiky, kteří se účastní již osmého ročníku chirurgického sympozia.
„Letošní ročník je věnován profesoru Josefu Podlahovi – výrazné postavě v historii I. chirurgické kliniky v Brně a chirurgie vůbec," řekl profesor Ivan Čapov, přednosta I. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Brně.
Další novinkou je, že se sympozium přestěhovalo z Brna do Mikulova a záštitu nad ním převzal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a spousta jiných významných osobností včetně starosty mě sta Rostislava Koštiala.
Více jak dvě stovky lékařských kapacit v Mikulově diskutuje a vzájemně se inspiruje až do soboty. Hlavními tématy chirurgického sympozia jsou aktuální problémy v různých oblastech chirurgie. „Plánován je rovněž program sesterské sekce a sekce mladých chirurgů. Nedílnou součástí kongresu bude i čtvrtý ročník interaktivního sympozia Hojení ran," doplnil profesor Ivan Čapov.
Lékaři mají na programu také lunch-sympozium generálního partnera sympozia, jehož program bude věnován virtuální chirurgii. Pestrý program doplní i schůze výboru České chirurgické společnosti, výboru sekce hrudní chirurgie, valná hromada chirurgů ČR a setkání zástupců sedmi lékařských fakult v rámci specializačního vzdělávání.
Samotná jednání probíhají v prostorách hotelu Zámeček. Slavnostní zahájení sympozia se však uskutečnilo ve čtvrtek večer na mikulovském zámku, během něhož byli tři laureáti - profesor Vladislav Třeška, profesor Jan Žaloudík a profesor Čestmír Neoral – oceněni Petřivalského cenou za rozvoj chirurgie. Chirurgové si vyslechli Masarykovu přednášku či Petřivalského přednáška věnovanou postgraduální výchově mladých chirurgů v rámci Evropy z úst profesora Františka Antoše. Hovořilo se také o kvalitě potravin v evropském kontextu. Profesor Jean-Francois Velly z Bordeaux přednesl slavnostní Peánovu přednášku na téma historie francouzské hrudní chirurgie.
V kulturním programu vystoupili také žáci ZUŠ Mikulov - Jana a Simona Štěpánkovy, Emma Motičáková a Vlastimil Rájecký.
„Letošní sympozium je ještě v jedné důležité věci mimořádné. Po domluvě s docentem Pavlem Zončou, přednostou chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Ostravě se budou naše odborné akce každoročně střídat. Tento vstřícný krok bude mít za následek větší návštěvnost obou akcí," doplnil Ivan Čapov. Chirurgové se za rok sejdou opět v Mikulově a další rok v Ostravě.
js
ilustrační foto