Představujeme radní města – tentokrát s místostarostou Eduardem Kulhavým

kulhavyPane místostarosto prozraďte něco o sobě.
Jsem ženatý, vloni jsme oslavili s manželkou čtyřicetipětileté výročí. Letos mi bude už sedmdesát let, mám tři syny, nejstaršímu je čtyřicet čtyři, prostřednímu čtyřicet dva a nejmladšímu třicet tři let.

Pocházíte z Mikulova?
Ne, narodil jsem se v Hradci Králové a do roku 1974 jsme žili v Trutnově. Pak jsme bydleli čtyři roky v Drnholci, kde jsem pracoval ve službách. Pak jsme si postavili dům v Mikulově.

A vaše původní profese?
Jsem stavař. Vystudoval jsem stavební průmyslovku a pracoval jsem šestnáct let u Pozemních staveb Trutnov. V Mikulově jsme pak s panem Krčmou měli stavební firmu, ale když jsem byl zvolen do vedení města, tak nám to přestalo fungovat a rozešli jsme se.

Jak dlouho působíte na radnici?
V roce 1980 chyběl na radnici technik, tak mě zapsali na volební listinu a od té doby jsem působil jako bezpartijní poslanec tehdejšího Městského národního výboru Mikulov. V devadesátém roce, kdy byly první svobodné volby, jsem byl zvolen do zastupitelstva a působil jako radní. V dalším období jsem byl dva roky místostarostou.

Byl jste ale také starosta města.
V roce 2002 jsem byl zvolen starostou a v dalších volebních obdobích jsem byl místostarostou. Už jsem to dál ani dělat nechtěl, jsem přeci jen už v důchodovém věku, ale kolegové mě přesvědčili.

Na radnici působíte už opravdu dlouho, necítíte se vyhořelý?
Fyzicky a zdravotně se cítím dobře a ta práce mě baví. Snažím se pořád vymýšlet nové věci a pomáhat lidem. Samozřejmě všem se člověk nezavděčí a někdy mi trochu vadí negativní věci, se kterými se setkávám, ale mě to opravdu baví. Když jsem byl starostou, tak se nám podařilo zaplnit průmyslovou zónu a připravit pozemky pro výstavbu Na Hradbách. Podařilo se nám prodat prázdnou školu Komenského a i přes peripetie s investorem tam dnes nakonec vzniká moderní komplex. Podobně je tomu v areálu bývalých kasáren, kde vznikly dva bytové domy a počítá se s další výstavbou rodinných domů. Zkrátka investice jsou mým osudem.

Letos to ale s investiční výstavbou nevypadá dobře.
Nic velkého se nechystá, ale na sídlišti vybudujeme tři parkoviště a z Ministerstva kultury ČR jsme dostali čtyři sta tisíc na renovaci památek, takže budeme pokračovat s opravami domů na náměstí.

Jste předsedou Komise podnikatelské, proč jste si ji vybral?
Ona na mě víceméně zbyla. Když jsem byl starostou, tak jsem podnikal, a proto jsem byl tehdy předsedou této komise. Teď jsem měl zájem o Komisi bytovou, ale ta se sloučila s Komisí sociální a vzal si ji na starosti radní Ivo Koneš. Pan starosta, který měl dříve na starosti právě podnikatele, je zase předsedou Poradního sboru dílny a Komisi stavební řídí radní Vojtěch Příbramský.

Na čem pracuje Komise podnikatelská?
Když jsem komisi přebíral, tak jsem zjistil, že se podnikatelé naposledy sešli před rokem. Za mě jsme se scházeli každý měsíc a na to bych chtěl zase navázat. Projednáváme s podnikateli jejich vlastní investice ve městě a také zkoušíme novinku, tj. aby si podnikatelé vzali na starost některé památky, třeba kapličky křížové cesty a sponzorsky pomohli s jejich opravou.

Jaké máte koníčky?
Mě vždycky bavila především práce. V Čechách jsem si postavil dům, tady také. Synům, když se ženili, jsem pomáhal se stavěním, takže na koníčky jsem neměl ani čas.

Ani vinohrad nemáte?
Kdepak, pocházím z Čech, tak jsem k tomu neměl vztah. Mám malou zahrádku a ta mě baví. Pak mám psa, se kterým chodíme na procházky. To je pro mě relax. Kdysi jsem zkusil rybařit, ale nevydrželo to, protože mi vysedávání u vody připadalo jako ztráta času.

Jak odpočíváte?
Knihy, přiznám se, moc nečtu, spíš noviny a časopisy. V televizi sleduji hlavně zpravodajské programy. Včera jsem byl se psem venku a uklidil kolem domu. To je můj odpočinek.

dk